Już w przyszłym roku, osoba korzystająca z świadczeń dla bezrobotnych w Niemczech (Arbeitslosengeld II) będzie mogła w kasie wypłacić zaliczkę świadczenia. Zgodnie z informacjami podanymi przez Federalny Urząd Pracy, na takie udogodnienie będzie można liczyć w popularnych sieciówkach jak Rewe, Real, Penny czy w drogeriach Rossmann.
Kiedy można pobrać pieniądze w sklepie?
Wypłata zasiłku w kasie dotyczy tylko zaliczki na poczet sytuacji kryzysowych – wyjaśnia rzecznik Federalnego Urzędu Pracy. Jaknajbardziej słuszne wydaję się więc pytanie, co jest sytuacją kryzysową? Chodzi o wydarzenia, które generują niespodziewane wydatki, jak np. awaria pralki z której korzysta matka samotnie wychowująca dzieci i pobierająca świadczenia z pakietu Hartz IV. Rodzina potrzebuje pilnie nowej pralki, jednak codzienne wydatki nagle nie przestaną się przecież pojawiać. W tej sytuacji z pomocą przychodzi niemiecki Urząd Pracy. Warto wspomnieć, że sam fakt poboru zaliczki nie jest niczym nowym, z tą różnicą, że obecnie można się o nią ubiegać w placówkach Jobcenter.
Możliwość wypłaty zaliczki w kasie nie zmienia formy przekazania świadczenia bezrobotnemu. Osoby posiadające konta bankowe otrzymają należne im pieniądze przelewem. Z kolei bezrobotni bez konta, otrzymają czeki gotówkowe.
Czy to aby nie poniżanie osób potrzebujących?
Wypłata środków ma odbywać się w sposób prosty, bez zbędnego czekania a co za tym idzie bez poniżania osoby korzystającej z tej możliwości – obiecuje Federalny Urząd Pracy. Kupon, na którym ma się znajdować kod, który będzie skanowany przy kasie – nie ma zawierać loga Urzędu Pracy. Ma on wyglądać dokładnie tak samo, jak inne kupony, które są np. wykorzystywane przez użytkowników strony Barzahlen.de. Nawet kasjerzy nie będą mogli stwierdzić, czy dana osoba jest bezrobotna czy nie.
Co ciekawe, nie brakuje głosów krytyki, mówiących, że samo czekanie w kolejce z kuponem i późniejsza wypłata środków jest mocno nie dyskretnym procesem. Dopiero praktyczne wdrożenie rozwiązań rozwieje wszelkie wątpliwości tym związane lub je dodatkowo spotęguje.
Jak często są wypłacane zaliczki?
Tylko w 2016 roku niemiecki Urząd Pracy odnotował 400 000 transakcji. W sumie w 309 automatach wypłacono 120 mln euro.
Od kiedy będzie można wypłacać pieniądze w supermarketach?
Zgodnie z zapowiedziami, plan urzędu będzie wdrażany wraz z początkiem II kwartału 2018 roku. Urzędnicy chcą, by do końca przyszłego roku nowy model wypłat objął sklepy w całym kraj.
Jak to działa?
Jeśli osoby pobierające pomoc socjalną znajdują się w sytuacji kryzysowej, otrzymają powiadomienie z Federalnego Urzędu Pracy wraz z kodem, który później będzie można zeskanować i zrealizować w sklepowej kasie. W tym celu urząd współpracuje z prywatnym usługodawcą – Cash Payment Solutions, który jest odpowiedzialny za m.in. portal Barzahlen.de.
Firma dysponuje rozbudowaną siecią płatności, dzięki czemu już teraz jej klienci mogą płacić m.in. za prąd czy zakupy online w jednym z ponad 8.500 punktów na terenie całych Niemiec.