Za spowolnienie odpowiada niepewna sytuacja geopolityczna i gospodarcza. W efekcie od początku roku wiele firm zdecydowało się pozostać w dotychczasowych lokalizacjach.
Historycznie niski poziom pustostanów
Z powodu ograniczonej podaży nowych biur od kilku lat wskaźnik pustostanów na wiedeńskim rynku nieruchomości jest wyjątkowo niski. Na początku roku wynosił zaledwie 3,3 procent, co stanowiło historycznie niski odsetek. Obecnie wskaźnik wzrósł nieznacznie do 3,5 procent.
Do końca roku eksperci spodziewają się jego dalszego, choć umiarkowanego wzrostu. Ma to związek z planowanymi oddaniami nowych inwestycji biurowych w 2025 roku. Na rynek trafi wtedy łącznie 113 tys. m² nowej powierzchni.
Wśród ukończonych projektów znajdą się m.in. biurowiec LeopoldQuartier Office w 2. dzielnicy Wiednia, zbudowany w technologii hybrydowej z wykorzystaniem drewna, oraz kompleks Vienna TwentyTwo w 22. dzielnicy. Oba budynki oferują po 24 tys. m² powierzchni użytkowej. W 2026 roku planowane są kolejne prestiżowe realizacje, takie jak wieżowiec DC2 Tower o powierzchni około 37 tys. m².
Czynsze nadal w górę
Pomimo ograniczonej aktywności rynku, ceny najmu nadal rosną. Jak podaje firma CBRE, stawka czynszu za najlepsze lokalizacje w Wiedniu osiągnęła rekordowy poziom 28,50 euro za metr kwadratowy. W atrakcyjnych lokalizacjach poza centrum ceny wzrosły do 24,50 euro za m², co oznacza wzrost o 7 procent w skali roku.
Średnia stawka czynszu w Wiedniu wynosi obecnie 17,25 euro za m², co oznacza wzrost o 3 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Według CBRE na poziom cen najmu istotnie wpływa rosnące zainteresowanie biurami spełniającymi standardy ESG, czyli kryteria zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Kurier
Foto: Freepik