Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Ceny w Austrii: Za ryż zapłacisz jak za zboże!

ceny w austrii

Ceny produktów spożywczych w Austrii szaleją. Drożeją nawet towary, które należały do kategorii tych najtańszych.

Austriacka Izba Pracownicza (niem. Arbeiterkammer) sprawdziła w okresie marzec 2021-kwiecień 2022 ceny produktów spożywczych w 5 sklepach internetowych oraz 10 sklepach stacjonarnych. Wyniki tego badania pokazują, co inflacja robi z pieniędzmi mieszkańców Austrii.

Ryż i makaron z ogromną podwyżką ceny

Jeszcze w czerwcu 2021 roku mąka pszenna kosztowała w supermarketach i dyskontach średnio 0,41 euro. W marcu 2022 jej cena wzrosła już do średni 0,67 euro. To aż 65% podwyżka! 1 kg makaronu penne najniższej półki podrożał o 0,78 euro. Z kolei cena 1 kg ryżu Bens Original wzrosła z 2,99 euro w marcu 2021 do 4,19 euro na początku kwietnia 2022. To podwyżka o całe 40%.

„Wiele osób musi kupować tańsze produkty, ponieważ ich budżet domowy nie wygląda dobrze. Ludzi musi być stać na życie. Z tego powodu polityka musi podjąć działania, by produkty spożywcze pozostały przystępne finansowo” – żądają rzecznicy praw konsumenta Austriackiej Izby Pracowniczej.

W sumie produkty, które brały udział w badaniu, podrożały o 13,1%. Jeszcze w czerwcu średnia cena koszyka zakupowego wynosiła 51,68 euro. W marcu cena tych samych produktów wzrosła do 58,43 euro.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Oszczędności w zasiłkach rodzicielskich, cięcia w ubezpieczeniach emerytalnych i pielęgnacyjnych, wyższa cena CO₂ i mniej biurokracji dla zakładających systemy fotowoltaiczne.

Kierowcy znów muszą głęboko sięgnąć do kieszeni podczas tankowania. Ceny benzyny znowu rosną.

Zobacz jeszcze to!