Co drugi bezrobotny w Niemczech to obcokrajowiec

Niesłabnąca imigracja ma coraz większy wpływ na bezrobocie w Niemczech. Już co druga osoba bezrobotna ma tło migracyjne, a więc sama wyemigrowała lub jest potomkiem osoby, która wyjechała do Niemiec.

Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku 22,5% ludności Niemiec miało korzenie migracyjne, 10,9% z nich stanowili obcokrajowcy. W danych zawierających informacje o bezrobotnych z tłem migracyjnym uwzględniani są także niemieccy przesiedleńcy oraz osoby, które otrzymały już obywatelstwo niemieckie.

Z końcem czerwca aż 47,2% bezrobotnych miało tło migracyjne, z czego aż 27% to obcokrajowcy, którzy wyemigrowali do Niemiec. Jeszcze w 2014 roku liczba ta wynosiła 36,4%, a jedynie 16,4% to osoby które same wyemigrowały do kraju nad Renem.

Pośród bezrobotnych pobierających zasiłek Harz IV ponad połowa, bo 52,7% miała tło migracyjne. W 2014 roku odsetek ten sięgał jeszcze 41,2%. 31,8% osób bez pracy pobierających zasiłek dla bezrobotnych wyemigrowała do kraju osobiście. Przed pięcioma laty ilość takich osób nie przekraczała 20%.

Źródło: bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!