Co piąta firma w Niemczech zagrożona bankructwem

Bank Commerzbank przeprowadził ankietę pośród firm w Lipsku z obrotem nieprzekraczającym 15 mln euro. Ankieterzy pytali przedsiębiorców o wpływ pandemii na ich firmy. Wyniki badania rysują przerażający obraz.

Zgodnie z ankietą kryzys uderzył bardzo mocno w 35% firm z siedzibą w Lipsku. Co piąta firma (18%) walczy o przeżycie. W czasie pandemii wniosek o Kurzarbeitergeld złożyło 23% firm. 10% wnioskowało o odroczenie płatności podatku. Z kolei 31% przedsiębiorców starało się o wypłatę bezzwrotnych dotacji. Na szczęście tylko 4% firm w mieście ostatecznie musiało zwolnić pracowników.

Pandemia ma również dobre strony. Dwie trzecie właścicieli firm zamierza zainwestować w cyfryzację w swoich firmach. Przedsiębiorstwa chętniej wysyłają również swoich pracowników na tzw. home office.

Właściciele firm mianem pozytywnych skutków pandemii określili również “wzmocnienie więzi w zespole”, “więcej czasu dla siebie i rodziny”, a także “wzmożoną kreatywność”.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!