Towary i usługi były droższe tylko o 2,1% w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego. Potwierdził to Federalny Urząd Statystyczny, powołując się na wcześniejsze szacunki. To najniższy wynik od października 2024 roku. W marcu ceny konsumpcyjne wzrosły jeszcze o 2,2%, a w styczniu i lutym o 2,3%. Jednak w porównaniu z marcem, ceny w kwietniu wzrosły o 0,4%.
Energia w Niemczech wyraźnie potaniała
Za energię trzeba było zapłacić aż o 5,4% mniej niż rok wcześniej (dla porównania: w marcu spadek wynosił 2,8%). Głównym powodem tej sytuacji były spadające ceny ropy na światowych rynkach. Do tego przyczynił się konflikt handlowy, który wywołał prezydent USA Donald Trump. Osłabiło to światową gospodarkę i zmniejszył zapotrzebowanie na surowce energetyczne.
Za paliwa silnikowe, takie jak benzyna, kierowcy płacili o 8,3% mniej, a lekkie oleje opałowe potaniały aż o 12,8%. Również za energię elektryczną trzeba było zapłacić dokładnie o 2,5% mniej. Wyjątkiem była tu jedynie energia z sieci ciepłowniczej (tzw. ciepło systemowe), która zdrożała nieznacznie, bo o 0,2%
Żywność nadal napędza inflację
Produkty spożywcze nadal drożeją. Ich ceny wzrosły o 2,8% (w marcu wzrost wynosił 3,0%). Najbardziej wzrosły ceny owoców (+6,0%) i warzyw (+5,6%). Znacznie więcej trzeba było też zapłacić za tłuszcze i oleje spożywcze (+4,4%), produkty mleczne i jajka (+3,8%) oraz za cukier, dżemy, miód i inne słodycze (+3,7%). Znacznie łagodniejszy był wzrost cen mięsa i wędlin (+1,3%), pieczywa i produktów zbożowych (+0,7 %), a także ryb i owoców morza (+0,1%).
Usługi też drożeją
Ceny usług wzrosły aż o 3,9% (w marcu – o 3,5%). Największe podwyżki dotyczyły podróży zorganizowanych (+9,2%), transportu pasażerskiego (+11,3%) i biletów lotniczych (+19,1%). Eksperci zwracają uwagę, że tegoroczne Święta Wielkanocne przypadły na kwiecień, co mogło przyczynić się do wzrostu cen właśnie w tym miesiącu.
Inflacja bazowa i cel EBC
Tzw. inflacja bazowa, czyli tempo wzrostu cen bez uwzględniania energii i żywności, wyniosła 2,9%. Europejski Bank Centralny (EBC) jako swój cel inflacyjny dla strefy euro przyjął poziom 2,0%. Tymczasem inflacja w Niemczech, liczona według europejskich standardów, wynosi obecnie 2,2%, czyli nadal przekracza ten cel. Z powodu słabnącej presji cenowej bank centralny aż siedem razy z rzędu obniżał ostatnio główną stopę procentową.
Źródło: Bild
Foto: Freepik