Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co trzeci drobny przedsiębiorca w Szwajcarii boi się o przyszłość firmy

Z badania Uniwersytetu w Lozannie oraz Politechniki Federalnej w Zurychu wynika, że większość przedsiębiorców zmaga się obecnie z większymi problemami niż w trakcie pierwszej fali koronawirusa.

Wiele prywatnych przedsiębiorstw zmaga się ze skutkami pandemii. Badanie szwajcarskich szkół wyższych stworzone na podstawie prawie 800 ankiet wypełnionych przez szwajcarskich przedsiębiorców, pokazuje, że większość małych i średnich firm w Szwajcarii ma większe problemy finansowe, niż podczas pierwszej fali.

Firmy liczą się z faktem, że za cały rok 2020 zanotują znaczący spadek obrotów, który wyniesie średnio 19%. Co trzeci przedsiębiorca (około 200 tys. osób) zmaga się z gospodarczym lękiem egzystencjalnym. Największe problemy mają firmy, które posiadają mniej niż 25 tys. CHF obrotu. W tej grupie co drugi martwi się, że jego przedsiębiorstwo zbankrutuje.

„Ostrzegaliśmy w sierpniu przed takim rozwojem spraw i zalecaliśmy wprowadzenie gospodarczych środków ochrony. Jesteśmy jednak zaskoczeni, jak ponura jest sytuacja w sektorze działalności gospodarczych. Mimo iż nie mamy już takiego lockdownu, jak w kwietniu, to większość przedsiębiorców prywatnych nie znajduje się dzisiaj w lepszej sytuacji, a wręcz w gorszej”- stwierdził profesor ekonomii na Uniwersytecie w Lozannie, Rafael Lalive.

Władze Szwajcarii przyjęły niedawno nowy pakiet pomocowy. Firmy ze spadkiem dochodu na poziomie przynajmniej 40%, będą mogły zawnioskować o dodatkowe kredyty i subwencje. Peter Kurath ze związku Verband der Schweizer Kreativwirtschaft podkreśla jednak, że program ten nie wystarczy, by naprawić ogromne szkody. Wiele osób krytykuje także wymóg obrotu o wysokości 100 tys. CHF, przez co mikroprzedsiębiorstwa nie będą mogły skorzystać z pomocy.

Źródło: blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!