Co trzeci drobny przedsiębiorca w Szwajcarii boi się o przyszłość firmy

Z badania Uniwersytetu w Lozannie oraz Politechniki Federalnej w Zurychu wynika, że większość przedsiębiorców zmaga się obecnie z większymi problemami niż w trakcie pierwszej fali koronawirusa.

Wiele prywatnych przedsiębiorstw zmaga się ze skutkami pandemii. Badanie szwajcarskich szkół wyższych stworzone na podstawie prawie 800 ankiet wypełnionych przez szwajcarskich przedsiębiorców, pokazuje, że większość małych i średnich firm w Szwajcarii ma większe problemy finansowe, niż podczas pierwszej fali.

Firmy liczą się z faktem, że za cały rok 2020 zanotują znaczący spadek obrotów, który wyniesie średnio 19%. Co trzeci przedsiębiorca (około 200 tys. osób) zmaga się z gospodarczym lękiem egzystencjalnym. Największe problemy mają firmy, które posiadają mniej niż 25 tys. CHF obrotu. W tej grupie co drugi martwi się, że jego przedsiębiorstwo zbankrutuje.

„Ostrzegaliśmy w sierpniu przed takim rozwojem spraw i zalecaliśmy wprowadzenie gospodarczych środków ochrony. Jesteśmy jednak zaskoczeni, jak ponura jest sytuacja w sektorze działalności gospodarczych. Mimo iż nie mamy już takiego lockdownu, jak w kwietniu, to większość przedsiębiorców prywatnych nie znajduje się dzisiaj w lepszej sytuacji, a wręcz w gorszej”- stwierdził profesor ekonomii na Uniwersytecie w Lozannie, Rafael Lalive.

Władze Szwajcarii przyjęły niedawno nowy pakiet pomocowy. Firmy ze spadkiem dochodu na poziomie przynajmniej 40%, będą mogły zawnioskować o dodatkowe kredyty i subwencje. Peter Kurath ze związku Verband der Schweizer Kreativwirtschaft podkreśla jednak, że program ten nie wystarczy, by naprawić ogromne szkody. Wiele osób krytykuje także wymóg obrotu o wysokości 100 tys. CHF, przez co mikroprzedsiębiorstwa nie będą mogły skorzystać z pomocy.

Źródło: blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!