Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co zmieni się od lipca w Niemczech?

podpis na dokumencie

Lipiec 2023 znów przynosi zmiany i nowości, które będą miały różne  skutki na portfele mieszkańców Niemiec. Emeryci i renciści mogą cieszyć się podwyżką emerytur. Na wszystkich natomiast czekają podwyżki opłaty pocztowej za paczki DHL oraz wprowadzenie e-recepty w całych Niemczech. Poniżej wszystkie zmiany w skrócie.

Podwyżka emerytur

Od lipca ponad 21 milionów Niemców może liczyć na nieco więcej pieniędzy. Emerytury wzrosną nawet o 5,86% we Wschodnich Niemczech i 4,39% w Zachodnich. Do tej pory istniały różne wartości emerytur dla Wschodu i Zachodu. Od 1 lipca 2018 roku rząd dąży do ujednolicenia wysokość emerytur. 

Co daje podwyżka? Emeryci ze starych krajów związkowych, którzy wcześniej otrzymywali np. emeryturę w wysokości 1000 euro, od lipca otrzymają 1043,90 euro. Emeryci z nowych krajów związkowych z emeryturą w wysokości 1000 euro otrzymują podwyżkę do 1058,60 euro.

Wyższe składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne

Bundestag uchwalił nową reformę opieki, która zostanie wdrożona od lipca 2023 roku. Przynosi wiele zmian i usprawnień dla osób potrzebujących opieki w domu i ambulatoryjnie. Żeby to zagwarantować, podatnicy muszą płacić wyższe składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne. Stawka składki zostanie podwyższona o 0,35 punktu procentowego od lipca 2023 roku.

Zwiększa się limit dochodów dla osób pobierających Bürgergeld

Od lipca 2023 roku osoby pobierające zasiłek Bürgergeld, będą mogły więcej zarabiać. Limit dochodów zwiększa się tak, że przy dochodzie między 520 a 1000 euro będzie można zatrzymać 30%. W praktyce oznacza to do 48 euro więcej w portfelu niż dotychczas.

Młodzi pracownicy mogą zatrzymać dochody z pracy szkolnej i studenckiej, praktyk zawodowych, wolontariatu lub dobrowolnego roku socjalnego do wysokości limitu minijob wynoszącego obecnie 520 euro. Dochód z pracy studenckiej podczas wakacji nie jest brany pod uwagę.

E-recepta wreszcie w całych Niemczech

Już nie raz zapowiadano wprowadzenie e-recepty. Zmiana zostanie ostatecznie wdrożona od lipca 2023 roku, kiedy to recepta papierowa ma zostać w dużej mierze zastąpiona przez e-receptę.

Według Karla Lauterbacha nowa funkcja sprawdza się w większości przypadków: „Od 1 lipca 2023 roku pacjenci po raz pierwszy będą mogli łatwo uzyskać dostęp do swoich e-recept w aptekach za pomocą karty ubezpieczeniowej. Oczekuje się, że do końca lipca 80% aptek w Niemczech zostanie podłączonych do systemu”.

Oznacza to, że po włożeniu karty ubezpieczenia do czytnika w aptece, będzie można zrealizować receptę, która jest już zapisana w bazie danych. Aby dokonać transmisji danych, można wybrać między telefonem komórkowym, aplikacją e-recepty lub cyfrowym przekazem do apteki. Według Ministerstwa Zdrowia ma to m.in. uprościć procesy w gabinecie lekarskim i aptece. Każdy pacjent może jednak zdecydować, czy chce dalej korzystać z recepty papierowej.

Nowa ustawa o podwyżce opłaty za magazynowanie gazu

Dzięki nowej ustawie od lipca 2023 roku znacząco wzrośnie opłata za magazynowanie gazu. Obecnie wynosi 59 centów za megawatogodzinę. Od 1 lipca ma wzrosnąć do 1,45 euro za megawatogodzinę. W rezultacie czteroosobowe gospodarstwo domowe o rocznym zużyciu około 20 megawatów będzie musiało zapłacić około 30 euro rocznie więcej.

Opłata za magazynowanie gazu została wprowadzona w zeszłym roku podczas kryzysu energetycznego. Specyfikacje poziomu napełnienia określone przez rząd federalny można było spełnić w drodze specjalnych przetargów, co jednak spowodowało dodatkowe koszty. Nowa opłata za magazynowanie gazu zostanie wprowadzona na początku 2024 roku.

Uproszczony dostęp do świadczeń z tytułu Kurzarbeit wygaśnie w lipcu

Nowością od przyszłego miesiąca jest to, że uproszczony dostęp do świadczeń z tytułu skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeit), wprowadzony podczas pandemii koronawirusa i kryzysu energetycznego, wygaśnie 1 lipca. Od tego momentu firmy ponownie mają zastosowanie do następujących zasad: co najmniej jedna trzecia (wcześniej: 10%) ich pracowników musi mieć stratę w zarobkach przekraczającą 10% miesięcznie.

Ustawa „Whistleblower” od początku lipca

Od lipca 2023 roku zacznie obowiązywać ustawa Whistleblower dla osób, które wykryją i zgłoszą nadużycia w urzędach i firmach. Ta zmiana ma chronić ich przed zwolnieniem i nękaniem. Ponadto w urzędach i firmach muszą powstać punkty kontaktowe, w których można zawiadamiać o oszustwach, korupcji lub naruszeniach zasad ochrony zwierząt, lub środowiska.

Nowe opłaty pocztowe dla paczek DHL 

Kryzysy i wzrosty cen odbijają się również na DHL Klienci firmy będą musieli płacić od 1 lipca więcej. Opłata pocztowa za paczkę 10-kilogramową wzrasta z 9,49 do 10,49 euro. Droższe są też usługi takie jak płatność za pobraniem czy paczki wielkogabarytowe.

 

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!