Natychmiastowa pomoc dla konsumentów gazu i sieci ciepłowniczej w grudniu
W Bundestagu w ostatnich tygodniach intensywnie dyskutowano o odciążeniach dla konsumentów gazu. Ostatecznie zadecydowano o natychmiastowej pomocy dla klientów prywatnych oraz małych przedsiębiorstw, korzystających z gazu lub sieci ciepłowniczej. Oznacza to, że w grudniu rząd jednorazowo poniesie koszty całej raty.
Jednak najemcy, którzy pozyskują gaz od swojego najmodawcy, muszą uzbroić się w cierpliwość. Nie otrzymają rządowej pomocy w grudniu, tylko zapis na rachunek na następne rozliczenie kosztów dodatkowych.
Emeryci w grudniu otrzymają dodatek energetyczny Energiepauschale
W ramach pakietów odciążających rząd postanowił o wprowadzeniu kilku różnych dodatków energetycznych, z których pierwszy ma zostać zrealizowany jeszcze w ostatnim miesiącu tego roku.
W Niemczech około 20 milionów ludzi pobiera ustawową emeryturę, rentę zdrowotną, rentę sierocą lub wdowią bądź emeryturę za wysługę dla urzędników i wojskowych. Do 15 grudnia 2022 roku otrzymają oni dodatek energetyczny w wysokości ponad 300 euro. W tym celu nie trzeba składać wniosków, ponieważ pieniądze zostaną przekazane automatycznie. Warunkiem otrzymania owego dodatku jest posiadanie miejsca zamieszkania w Niemczech.
Ogólnonarodowy dzień ostrzeżenia 8 grudnia
8 grudnia o godzinie 11 w Niemczech zrobi się głośno, a to wszystko za sprawą smartfonów. Ze wszystkich smartfonów rozbrzmi głośny sygnał dźwiękowy. Pojawi się również ostrzegawczy SMS. To wszystko wydarzy się w ramach ćwiczeń poprzez system Cell Broadcast na wypadek zdarzenia katastroficznego.
Posiadacze telefonów komórkowych z 294 okręgów i 107 powiatów miejskich otrzymają ostrzeżenie. Ćwiczenie odbędzie się automatycznie, nie jest zatem konieczna instalacja dodatkowych aplikacji.
Nowy rozkład jazdy i cennik w pociągach Deutsche Bahn
Przedsiębiorstwo kolejowe Deutsche Bahn 11 grudnia opublikuje nowy zimowy rozkład jazdy. Zmiany będą przede wszystkim dotyczyły ilości przejazdów i ilości pociągów.
Dzięki nowej trasie ekspresowej pomiędzy Wendlingen i Ulm w rozkładzie pojawi się nie tylko więcej przejazdów, ale połączenie pomiędzy Kolonią i Monachium będzie o około 15 minut szybsze. Dodatkowo na trasie pomiędzy Monachium, Kolonią i Dortmundem pojawi się nowy ICE 3neo. Odciążenia dla pasażerów pociągów DB ma także zagwarantować zwiększenie ilości miejsc siedzących o 60% na trasie Monachium – Frankfurt lotnisko, przez Ulm, Stuttgart oraz na trasie Brema – Kolonia, przez Osnabrück i Münster.
Możliwa zmiana w obowiązku szczepienia dla personelu medycznego
Od marca 2022 roku na mocy paragrafu 20a Ustawy o Ochronie Przed Infekcjami (Infektionsschutzgesetz) o obowiązkowych szczepieniach związanych z miejscem pracy dla zatrudnionych w szpitalach, ośrodkach zdrowia i służbie medycznej, personel medyczny musi przedłożyć dokument poświadczający pełne szczepienie przeciwko koronawirusowi. W przeciwnym razie może otrzymać karę pieniężną lub wypowiedzenie z pracy.
Owy obowiązek ma się automatycznie zakończyć wraz z końcem roku, chyba że Minister Zdrowia Karl Lauterbach zadecyduje inaczej. Dotychczas Lauterbach nie poinformował o przedłużeniu obowiązku szczepienia, dlatego prawdopodobne jest jego wygaśnięcie. Powodem zakończenia tego obowiązku może być stosunkowo łagodny przebieg aktualnych wariantów koronawirusa.
Do kiedy nadać list, aby poczta świąteczna została dostarczona punktualnie?
Poczta Niemiecka (Deutsche Post) i DHL opublikowały ostateczne terminy, dla których poczta świąteczna dotrze punktualnie. Listy i pocztówki mogą zostać nadane nawet do 22 grudnia, aby dotrzeć jeszcze przed świętami do adresata w obrębie Niemiec. W obrębie Europy poczta świąteczna powinna zostać nadana najpóźniej 14 grudnia, a dla listów poza Europę najpóźniej 7 grudnia. Paczki w obrębie Niemiec powinny zostać wysłane 20 grudnia, 12 grudnia paczki w obrębie starego kontynentu, a paczki pozaeuropejskie do 29 listopada, aby dotarły jeszcze przed świętami do odbiorcy.
Profesjonalna depilacja i zabiegi kosmetyczne tylko z licencją
Ministerstwo Ochrony przed Promieniowaniem (Bundesamt für Strahlenschutz) zarządziło, że od 31 grudnia kosmetyczki mogą usuwać włosy i tatuaże za pomocą lasera lub IPL jedynie po przedłożeniu certyfikatu z danej dziedziny. Ta zmiana obejmuje także wszystkie zabiegi z zastosowaniem światła, ultradźwięków i częstotliwości radiowej.
“Zarządzanie ku ochronie przed szkodliwymi skutkami promieniowania niejonizującego przy stosowaniu na człowieku” (Verordnung zum Schutz vor schädlichen Wirkungen nichtionisierender Strahlung bei der Anwendung am Menschen) reguluje także obowiązek o zameldowaniu urządzeń przed pierwszym użyciem oraz obowiązek dokumentacji i zawiadomienia.
Zakaz fajerwerkó zostaje w większości zniesiony
Jeszcze w tym roku prawie w całych Niemczech zakaz fajerwerków zostanie zniesiony. Po praktycznie całkowitym zakazie sprzedaży i puszczania petard w zeszłych dwóch latach w tym roku można to znów robić.
Jednak w niektórych miastach i gminach zostaną wprowadzone tzw. strefy zakazu, w których nie będzie można puszczać rakiet. Z tego powodu zalecane jest sprawdzenie informacji odnośnie stref zakazu na terenie danych miast i gmin. Grudniowe zmiany mają dotyczyć przede wszystkim sprzedaży petard i rakiet, która w tym roku ma już być dozwolona.
Ostateczny termin składania dobrowolnej deklaracji podatkowej 2022
Osoby składające dobrowolne deklaracje podatkowe (freiwillige Steuererklärung) mogą to zrobić w ciągu czterech lat. Do 31 grudnia 2022 może zostać złożona dobrowolna deklaracja podatkowa za rok 2018. Urząd skarbowy przyjmuje deklaracje złożone listownie lub online poprzez portal “Elster”.
Zablokowanie drogich numerów premium (Sonderrufnummer)
W przeszłości dochodziło do takich zdarzeń, podczas których oszuści anonimowo dzwonili pod przypadkowy numer i natychmiastowo się rozłączali. Wielu konsumentów oddzwaniało pod dany numer, przez co musieli ponieść wysokie koszty. Gdyż za dzwoniącymi numerami kryły się numery premium (Sonderrufnummer), przez które za każdą rozmowę telefoniczną mogły zostać naliczane dodatkowe koszty.
W grudniu ma wejść w życie nowa ustawa dotycząca ochrony telefonii (Telefonschutzgesetz). Dzięki niej konsumenci mają zostać uchronieni przed wysokimi opłatami powodowane przez numery premium 0900 i 0137, które mogą pożerać do 2 euro za każde połączenie.
Co zmieni się w przyszłym roku?
Spadkobiercy nieruchomości muszą spodziewać się znacznie wyższych podatków od spadku i darowizny. Mają wynieść one od 30% do 40%.
Źródło: Focus