Od 1 listopada 2020 producenci artykułów spożywczych w Niemczech na zasadzie dobrowolności mogą oznaczać swoje produkty systemem oceny wartości odżywczej produktów spożywczych, Nutri-Score. Dzięki temu konsumenci będą mogli sprawdzać, czy dany produkt ma wpływ na zdrowe odżywianie. Do oceny poza cukrem, tłuszczami i solą wzięte pod uwagę zostaną także zalecane składniki, jak substancje balastowe. Miejsce oznaczenia na opakowaniu jest zależne od producenta.
30 listopada to ostatni dzień na zmianę ubezpieczenia pojazdu. Wypowiedzenie umowy musi nastąpić bowiem przynajmniej miesiąc przed upłynięciem okresu ubezpieczenia, a większość umów obowiązuje do końca grudnia. Kto nie wypowie umowy, musi liczyć się z jej przedłużeniem o jeden rok.
Rząd chcąc zachęcić mieszkańców kraju do zakupu samochodu elektrycznego, wydłużył dziesięcioletnie zwolnienie z podatku Kfz-Steuer (podatek od pojazdów samochodowych) do 31 grudnia 2030 dla posiadaczy tego typu pojazdu. Także osoby z samochodami niskoemisyjnymi mogą liczyć na ulgę. Od 12 czerwca 2020 roku do 31 grudnia 2024 roku pojazdy z emisją dwutlenku węgla poniżej 95 g/km nie będą musiały przez pięć lat (maksymalnie do 31 grudnia 2025) płacić podatku, którego standardowa wysokość wynosi 30 euro rocznie.
1 listopada weszło w życie prawo Gebäudeenergiegesetz. Zakazuje ono od 2026 roku instalacji ogrzewania olejowego w nowych domach. Ogrzewanie olejowe lub gazowe w domach, które zostały wybudowane w 1991 roku i później, mogą być używane jeszcze przez maksymalnie 30 lat. Rozwiązania hybrydowe będą dozwolone nawet po 2026. Kto wymieni ogrzewanie olejowe na rozwiązanie przyjazne dla środowiska, może liczyć na wsparcie w postaci premii na wymianę.
Od początku listopada lekarze są zobowiązani do pisania na recepcie dawek przepisanych leków. Dzięki temu chorzy mają uniknąć zagrożenia przyjmowania zbyt dużych dawek leków.
1,5 mln mieszkań w Berlinie będzie od 23 listopada miało niższy czynsz. Według nowego prawa podwyższanie wysokości czynszu ponad 20% zostanie bowiem zakazane. Wszystkie opłaty, które są zbyt wysokie, muszą zostać więc obniżone.
Od 2 listopada obowiązuje w Niemczech drugi lockdown. Ten potrwa do końca miesiąca. Władze kraju mają jednak możliwość wydłużenia regulacji.
W listopadzie w końcu otwarto lotnisko BER w Berlinie. Lotnisko Tegel zostanie zamknięte 8 listopada po 60 latach działania.
Źródło: focus.de