Mimo licznych starań szwajcarskiego rządu, by w jak największej mierze zmniejszyć skutki pandemii na rynku pracy, te są już teraz odczuwalne. W porównaniu z zeszłym rokiem w kraju jest aż o 20% mniej wolnych posad. Ich liczba jest więcej podobna, jak w 2016 roku. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Adecco.
Sytuacja wygląda nieco lepiej we francusko- i włoskojęzycznej części kraju. Ta różnica może wynikać z tego, że pozostała część kraju początkowo mocniej musiała zmagać się ze skutkami lockdownu.
O 20% mniej miejsc pracy
„Wraz z rozpoczęciem drugiego roku koronawirusowego, firmy w pierwszym kwartale 2021 roku opublikowały o jedną piątą mniej ofert pracy niż w poprzednim roku, chwilę przed pierwszym lockdownem” – stwierdziła Monica Dell’Anna, CEO Adecco w Szwajcarii.
Jednocześnie stopa bezrobocia w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 roku się nie poprawiła. To ma więc poważne skutki na bezrobotnych. Rywalizacja na rynku pracy jest duża, a kandydaci muszą mieć fachową wiedzę i kompetencje socjalne. Szczególnie te drugie są pożądane w takich branżach jak handel i sprzedaż, zarządzanie i organizacja, finanse i powiernictwo oraz biuro i administracja.
Kompetencje socjalne
Najbardziej poszukiwane w kandydatach są aktualnie kompetencje socjalne (38%), dzięki którym pracownik jest komunikatywny. Ważne także, by umiał współpracować, pracować w grupie i być gotowy do pomocy innym (33%).
Źródło: blick