A czynsze wciąż rosną

Coraz trudniej o mieszkanie w Szwajcarii

mieszkanie, przeprowadzka, rynek mieszkaniowy, rodzina, nowy dom, czynsz
Foto: Freepik
W Szwajcarii brakuje mieszkań, także w ujęciu międzynarodowym. Tylko Luksemburg i dwa inne kraje w Europie mają jeszcze większy problem z dostępnością lokali. Z czego to wynika? Lepiej wynajmować, czy kupować?

Kto w Szwajcarii szuka przystępnego cenowo mieszkania, potrzebuje szczęścia, znajomości albo musi przenieść się na wieś. W miastach takich jak Zurych po prostu brakuje mieszkań, względnie trudno je wynająć.

Także na tle innych krajów europejskich niedobór mieszkań w Szwajcarii jest wyjątkowo wysoki. Wynika to z analizy ekspertów ds. nieruchomości firmy Wüest Partner. Spośród 28 krajów europejskich Szwajcaria zajmuje czwarte miejsce, zaraz po Luksemburgu, Irlandii i Norwegii. 

W Luksemburgu i Irlandii wysoki popyt wynika z dynamicznego wzrostu gospodarczego i szybko rosnącej liczby ludności, podczas gdy podaż nie nadąża.Szwajcaria również odnotowuje silny popyt przy jednoczesnym spadku aktywności budowlanej, jak pisze Wüest Partner w analizie. Utrzymujący się silny wzrost liczby ludności dodatkowo pogarsza sytuację. Jest on powodowany głównie przez tworzenie nowych miejsc pracy, a nie przez przyrost naturalny. Jednocześnie liczba pozwoleń na budowę spadła w ciągu ostatnich pięciu lat o 27%, co sprawia, że coraz trudniej zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania.

Czynsze w Szwajcarii nadal rosną

W ciągu ostatnich dwóch lat czynsze ofertowe w Szwajcarii wzrosły aż o 10,6%. Dla gospodarstw domowych planujących przeprowadzkę sytuacja jest więc szczególnie trudna również w tym obszarze.

Dla porównania – w innych krajach czynsze rosły jeszcze szybciej. Jednak ze względu na już wysoki poziom cen, najemcy w Szwajcarii szczególnie mocno odczuwają wzrost kosztów mieszkania. W Szwajcarii i w Niemczech najemcy stanowią około 60% gospodarstw domowych, podczas gdy w krajach Europy Wschodniej ich udział rzadko przekracza 20%.

Im zamożniejszy kraj, tym większy przeciętnie odsetek dochodów przeznaczany jest na koszty mieszkaniowe. Z jednej strony ceny nieruchomości i czynszów są w takich krajach ponadprzeciętnie wysokie, z drugiej strony przypada tam więcej powierzchni mieszkaniowej na osobę. W Luksemburgu to średnio 2,2 pokoju na osobę, w Szwajcarii 1,8 pokoju. Natomiast w Rumunii i na Słowacji tylko 1,2 pokoju na osobę.

Niedobór mieszkań a zakup domu w Szwajcarii

Chociaż wzrost czynszów w ostatnich dwóch latach był stosunkowo umiarkowany, dotyczy on znacznej części szwajcarskiego społeczeństwa, bo około 60% gospodarstw domowych to najemcy.

Brak mieszkań wpływa jednak także na osoby, które chciałyby kupić dom. W Szwajcarii od 2015 roku stosunek cen do dochodów wzrósł o 26%. 

Tylko w Portugalii i Niderlandach eksperci odnotowali jeszcze wyraźniejsze wzrosty. Według Wüest Partner nie należy się spodziewać szybkiego złagodzenia sytuacji na rynku mieszkaniowym w Szwajcarii.

Źródło: 20min

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!