Kto w Szwajcarii szuka przystępnego cenowo mieszkania, potrzebuje szczęścia, znajomości albo musi przenieść się na wieś. W miastach takich jak Zurych po prostu brakuje mieszkań, względnie trudno je wynająć.
Także na tle innych krajów europejskich niedobór mieszkań w Szwajcarii jest wyjątkowo wysoki. Wynika to z analizy ekspertów ds. nieruchomości firmy Wüest Partner. Spośród 28 krajów europejskich Szwajcaria zajmuje czwarte miejsce, zaraz po Luksemburgu, Irlandii i Norwegii.
W Luksemburgu i Irlandii wysoki popyt wynika z dynamicznego wzrostu gospodarczego i szybko rosnącej liczby ludności, podczas gdy podaż nie nadąża.Szwajcaria również odnotowuje silny popyt przy jednoczesnym spadku aktywności budowlanej, jak pisze Wüest Partner w analizie. Utrzymujący się silny wzrost liczby ludności dodatkowo pogarsza sytuację. Jest on powodowany głównie przez tworzenie nowych miejsc pracy, a nie przez przyrost naturalny. Jednocześnie liczba pozwoleń na budowę spadła w ciągu ostatnich pięciu lat o 27%, co sprawia, że coraz trudniej zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania.
Czynsze w Szwajcarii nadal rosną
W ciągu ostatnich dwóch lat czynsze ofertowe w Szwajcarii wzrosły aż o 10,6%. Dla gospodarstw domowych planujących przeprowadzkę sytuacja jest więc szczególnie trudna również w tym obszarze.
Dla porównania – w innych krajach czynsze rosły jeszcze szybciej. Jednak ze względu na już wysoki poziom cen, najemcy w Szwajcarii szczególnie mocno odczuwają wzrost kosztów mieszkania. W Szwajcarii i w Niemczech najemcy stanowią około 60% gospodarstw domowych, podczas gdy w krajach Europy Wschodniej ich udział rzadko przekracza 20%.
Im zamożniejszy kraj, tym większy przeciętnie odsetek dochodów przeznaczany jest na koszty mieszkaniowe. Z jednej strony ceny nieruchomości i czynszów są w takich krajach ponadprzeciętnie wysokie, z drugiej strony przypada tam więcej powierzchni mieszkaniowej na osobę. W Luksemburgu to średnio 2,2 pokoju na osobę, w Szwajcarii 1,8 pokoju. Natomiast w Rumunii i na Słowacji tylko 1,2 pokoju na osobę.
Niedobór mieszkań a zakup domu w Szwajcarii
Chociaż wzrost czynszów w ostatnich dwóch latach był stosunkowo umiarkowany, dotyczy on znacznej części szwajcarskiego społeczeństwa, bo około 60% gospodarstw domowych to najemcy.
Brak mieszkań wpływa jednak także na osoby, które chciałyby kupić dom. W Szwajcarii od 2015 roku stosunek cen do dochodów wzrósł o 26%.
Tylko w Portugalii i Niderlandach eksperci odnotowali jeszcze wyraźniejsze wzrosty. Według Wüest Partner nie należy się spodziewać szybkiego złagodzenia sytuacji na rynku mieszkaniowym w Szwajcarii.
Źródło: 20min
Foto: Freepik