Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz więcej kar nakładanych na bezrobotnych

Austriacki Urząd Pracy karze coraz więcej bezrobotnych, którzy nie chcą się podjąć pracy lub rezygnują ze wzięcia udziału w szkoleniu. W 2018 roku liczba ukaranych osób dosłownie wystrzeliła osiągając nowy, rekordowy poziom. W sumie ukarano 133.420 osób, co oznacza wzrost o 19,7% w porównaniu do 2017 roku.

Bezrobotni zarejestrowani Austrii powinni dobrze się zastanowić, czy aby na pewno chcą po raz kolejny odmówić propozycji pracy ze strony Austriackiego Urzędu Pracy (AMS). Ten może bowiem w takiej sytuacji zablokować wypłacanie zasiłku dla bezrobotnych. Już w 2017 roku liczba kar nakładanych przez AMS wzrosła, lecz w 2018 roku zanotowano ich rekordową liczbę. Z wszystkich blokad wypłacania zasiłku aż 33,9% (dla porównania w 2017 – 23%) dotyczyło przypadków nadużyć  paragrafu 9 i 10 ustawy o ubezpieczeniu bezrobotnych (Arbeitslosenversicherungsgesetz).

W przypadku wstrzymania wypłaty zasiłku zgodnie z paragrafem 10 zapomoga dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) lub zasiłek pomostowy (Notstandshilfe) nie jest wypłacany przez 6 tygodni, a w razie powtórzenia się sytuacji okres wydłużany jest do 8 tygodni. Już między 2016 a 2017 rokiem liczba blokad wzrosła w kraju o 16,2%, mimo iż w ujęciu rocznym stopa bezrobocia spadła. W okresie od 2017 do 2018 roku liczba wstrzymanych wypłat zasiłku znów wzrosła osiągając rekordowy poziom.. Wydano 31.393 decyzji o zatrzymaniu wypłacania świadczeń z powodu odmowy rozpoczęcia pracy czy szkolenia. To wzrost aż o 63,1%.

Bezrobotni, którzy nie pojawiają się na szkoleniach bez usprawiedliwienia również zostali ukarani. Aż 13.340 z nich musiało pogodzić się z wstrzymanymi wypłatami zasiłku. Warto w tym kontekście wspomnieć, że w przypadku ogólnej niechęci do podjęcia pracy, zasiłek dla bezrobotnych może zostać zatrzymany na czas nieokreślony. W 2018 roku do takich sytuacji doszło w 521 przypadkach. W sumie AMS wydał w zeszłym roku 133.420 decyzji o blokadzie wypłacania świadczeń, co oznacza wzrost o 19,7% w porównaniu do poprzedniego roku.

Najwięcej decyzji o wstrzymaniu wypłacania świadczenia wydano w stolicy Austrii. W Wiedniu w 2018 roku aż 45.556 osób musiało obejść się bez zasiłku. W porównaniu do 2017 roku liczba decyzji na podstawie paragrafu 10 wzrosła aż o 286,9%. W przypadku paragrafu 9 (zasiłek bezrobotny skreślony całkowicie) w stolicy Austrii wydano 78 decyzji (+53).

Co ciekawe, ogromny wzrost liczby decyzji o wstrzymaniu zasiłku wcale nie jest przypadkowy. To część strategii AMS-u.

Źródło: krone.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!