Coraz więcej obcokrajowców na socjalu

zeznanie podatkowe, oświadczenie podatkowe, terminy składania, szwajcaria,

Liczba osób pobierających świadczenia socjalne w Szwajcarii wzrosła o 18% w przeciągu ostatnich 5 lat. Ponad połowa świadczeniobiorców nie jest obywatelami Konfederacji.

W 2015 roku w Szwajcarii świadczenia socjalne pobierało w sumie 285.756 osób. To o 18% więcej niż jeszcze 5 lat temu – donosi Szwajcarski Urząd Statystyczny. o 12% wzrósł odsetek osób legitymujących się szwajcarskim paszportem a korzystających z zasiłków. Pośród obcokrajowców skok był znacznie wyższy i osiągnął aż 25% co daje w przeliczeniu 146.501 osób.

30% osób korzystających z szwajcarskiego systemu świadczeń pochodzi zgodnie z szacunkami BfS z Afryki (26.013 osób). Nadal jednak najliczniejszą grupą świadczeniobiorców pozostają osoby z krajów Unii Europejskiej. Od 2010 roku ich liczba wzrosła o aż 30.000 i w 1015 roku sięgnęła 40.791 osób. Dla porównania – zasiłki pobierało również 15.111 pochodzących z Azji oraz 6.665 osób z Ameryki Łacińskiej.  

Wraz z rosnącą liczbą beneficjentów rosną również koszty dla państwa. W 2014 roku osoba otrzymująca wsparcie ze strony Konfederacji otrzymywała średnio 9.880 franków. W skali całego roku państwo razem z kantonami i gminami wydało na świadczenia socjalne aż 7,9 mld franków.

 

Źródło: BfS

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady