Dobre wieści dotyczą przede wszystkich nowo utworzonych miejsc pracy – ich ilość znacznie wzrosła. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest ich aż 35,1% więcej, a dokładnie 45.165. Światełko w tunelu zaświeciło również dla praktykantów. W tym roku jest ich mniej o 2,6 procent, a liczba oferowanych miejsc praktyk wzrosła o 16,8 procent, sięgając 3 467 propozycji.
Nadal nieciekawie prezentuje się sytuacja osób starszych. Liczba bezrobotnych powyżej 50-tego roku życia wzrosła w styczniu o kolejne 8.101 osób. Wielu pracodawców wciąż nie pozbyło się „dziwnych” uprzedzeń w stosunku do osób starszych. Choć starsi pracownicy są cenieni w przedsiębiorstwach, ich „wartość” gwałtownie spada, kiedy szukają nowej pracy. Rząd postawił sobie jednak za cel utworzenie 20.000 miejsc pracy dla osób po pięćdziesiątce, co stanowi w świetle tych danych nie lada wyzwanie.
Pośród obcokrajowców nie panują zbyt radosne nastroje. Liczba bezrobotnych regularnie rośnie – w porównaniu z ubiegłym rokiem jest ich o 4%, czyli 123.886 osób więcej. W samym styczniu przybyło ich o 4.778, wynika z danych Ministerstwa ds. Społecznych.
Co ciekawe, wciąż wzrasta bezrobocie w turystyce. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano kolejne 42.025 osób, co oznacza wzrost o 0,4 procent. W tym samym okresie, mimo śniegu i zimna, w budownictwie liczba bezrobotnych wzrosła o zaledwie 0,1%.
Tendencje zmieniają się w zależności od regionu kraju. W Dolnej Austrii odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 2,4%, podczas gdy w Tyrolu mowa o spadku rzędu 5,3%. We Wiedniu liczba bezrobotnych zmalała z kolei o 0,8%. Największy wzrost ilości miejsc pracy odnotowano w Vorarlbergu (+56,4%), a najmniejszy w Karyntii (11,8%).
Źródło: wienerzeitung.at