Coraz więcej pracowników przygranicznych w Szwajcarii

Liczba osób przyjeżdżających do pracy do Szwajcarii z krajów sąsiędzkich ponownie wzrosła. W drugim kwartale 2019 roku liczba zagranicznych pracowników wyniosła 323 tys., to o 2,4% więcej niż w analogicznym okresie w 2018 roku.

Z danych Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego wynika, że między zeszłoroczną a tegoroczną wiosną liczba obywateli Włoch pracujących w Szwajcarii wzrosła o 3,7%. W przypadku mieszkańców Francji liczba ta wyniosła 3,2%. Spadła natomiast ilość pracowników z Niemiec (-1,1%).

Największa ilość osób z krajów przygranicznych pracuje w regionie Jeziora Genewskiego – aż 121 tys. Wiele osób wybiera także Szwajcarię zachodnio-północną (70 tys.) oraz Tessyn (66 tys.) jako swoje miejce pracy. Coraz popularniejsze stają się także region Mittelland  (+5,6%) oraz Szwajcaria Centralna (+6,5%).

Ponad połowa z 323 tys. osób z krajów sąsiedzkich Szwajcarii pochodzi z Francji, ćwierć z Włoch, a jedna szósta z Niemiec. Dwie trzecie wszystkich pracowników przygranicznych pracuje w sektorze usługowym.

Źródło: aargauerzeitung

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!