Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Coraz więcej pracowników przygranicznych w Szwajcarii

Liczba osób przyjeżdżających do pracy do Szwajcarii z krajów sąsiędzkich ponownie wzrosła. W drugim kwartale 2019 roku liczba zagranicznych pracowników wyniosła 323 tys., to o 2,4% więcej niż w analogicznym okresie w 2018 roku.

Z danych Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego wynika, że między zeszłoroczną a tegoroczną wiosną liczba obywateli Włoch pracujących w Szwajcarii wzrosła o 3,7%. W przypadku mieszkańców Francji liczba ta wyniosła 3,2%. Spadła natomiast ilość pracowników z Niemiec (-1,1%).

Największa ilość osób z krajów przygranicznych pracuje w regionie Jeziora Genewskiego – aż 121 tys. Wiele osób wybiera także Szwajcarię zachodnio-północną (70 tys.) oraz Tessyn (66 tys.) jako swoje miejce pracy. Coraz popularniejsze stają się także region Mittelland  (+5,6%) oraz Szwajcaria Centralna (+6,5%).

Ponad połowa z 323 tys. osób z krajów sąsiedzkich Szwajcarii pochodzi z Francji, ćwierć z Włoch, a jedna szósta z Niemiec. Dwie trzecie wszystkich pracowników przygranicznych pracuje w sektorze usługowym.

Źródło: aargauerzeitung

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Nowy pracownik w Niemczech składa wypowiedzenie, zanim jeszcze rozpoczął pracę, lub też wcale nie pojawia się pierwszego dnia. Jak w

Zamknięte pozostają dwie stacje metra w stolicy Austrii.

Zobacz jeszcze to!