Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Nowe dane pokazują znaczne różnice w cenach

Cudzoziemcy płacą za czynsz znacznie więcej niż Szwajcarzy

czynsz, czynsz w Szwajcarii, wysokość czynszy w Szwajcarii, Szwajcaria, czynsz dla cudzoziemców, czynsz dla cudzoziemców w Szwajcarii,
Zdjęcie: freepik
Szokujące dane prosto ze Szwajcarii. Różnice w wysokości czynszów między cudzoziemcami a Szwajcarami są duże – i – co gorsza – nadal rosną. Istnieją różnice regionalne. Jakie są tego powody?

Według analizy gazety „SonntagsZeitung” zagraniczni najemcy w Szwajcarii płacą znacznie więcej za swoje mieszkania w Szwajcarii niż rodowici Szwajcarzy. Dane Urzędu Statystycznego pokazują, że zagraniczne gospodarstwa domowe płacą średnio o 10,5 procent wyższe czynsze.

Różnica ta jest szczególnie wyraźna na obszarach miejskich. Na przykład w Zurychu różnica ta wzrosła z 16 procent w 2012 roku do prawie 24 procent w 2023 roku, jak podaje gazeta. Istnieje kilka możliwych wyjaśnień tej rozbieżności. 

Dlaczego cudzoziemcy płacą wyższy czynsz w Szwajcarii?

Cudzoziemcy często mieszkają w mniejszych mieszkaniach w miastach, gdzie ceny za metr kwadratowy są generalnie wyższe. Ponadto rzadziej są właścicielami nieruchomości i dlatego są zależni od rynku wynajmu. 

Kolejnym czynnikiem jest presja czasu przy poszukiwaniu mieszkania. René Rey, ekspert ds. pozwoleń na pracę, wyjaśnia na łamach gazety: „Wielu emigrantów chciałoby znaleźć mieszkanie już następnego dnia, po podpisaniu umowy o pracę w Szwajcarii”.

Może to prowadzić do zawyżonych czynszów. Pewną rolę odgrywa również brak wiedzy na temat szwajcarskiego rynku najmu oraz brak sieci kontaktów. Marie Glaser z Federalnego Urzędu Mieszkalnictwa zwraca uwagę, że nowo przybyli często nie wiedzą, że mogą zakwestionować początkowy czynsz. 

Dyskryminacja również odgrywa rolę

Dyskryminacja również może być czynnikiem. Badanie Federalnego Urzędu Mieszkalnictwa z 2019 r. wykazało, że osoby były dyskryminowane przy przyznawaniu mieszkań ze względu na swoje nazwisko. Pomimo krótszego średniego czasu zamieszkania, cudzoziemcy nawet po latach nadal płacą wyższy czynsz. Nawet po 11–20 latach różnica wynosi nadal 6,37%.

Federalny Urząd Mieszkalnictwa planuje obecnie przeprowadzenie badania dotyczącego możliwości interwencji przeciwko dyskryminacji na rynku mieszkaniowym. Celem jest uwrażliwienie wszystkich zainteresowanych stron i przedstawienie najlepszych praktyk w celu uniknięcia dyskryminacji przy przyznawaniu mieszkań.

Źródło: blick

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

W trzynastej serii Ligi Typerów dwóch uczestników: damiannnn85 oraz janp uzyskało po 8 punktów. Zwycięzcy wyłoniliśmy poprzez losowanie. Szczęśliwym nabywcą

Дорогий фірмовий автомобіль, великий офіс і величезна заробітна плата – саме таким уявляє собі життя шефів більшість людей.

Zobacz jeszcze to!