Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Dlaczego nikt nie przenosi swojego konta bankowego?

Dzięki wprowadzeniu w Niemczech nowej ustawy, klientom banków łatwiej przenieść swoje konto. Jednak najnowsze badania pokazują, że mimo uproszczenia procesu, większość osób pozostaje wiernych aktualnej instytucji finansowej, nawet gdy wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Wiele osób posiadających konta w Niemczech, płaci za rachunki oszczędnościowo–rozliczeniowe więcej niż przed kilkoma laty, nie zmienia jednak swojego usługodawcy. A to mimo wprowadzenia nowego prawa, które ułatwia przeniesienie konta. Badanie „Marktwächter Finanzen” wykazało, że w roku poprzednim tylko 2% klientów zdecydowało się na przejście do innego banku. Powodem może być nieświadomość ludzi o wejściu w życie nowych przepisów. Te obowiązują już od roku i obejmują między innymi pomoc w zmianie konta. Dzięki temu konsumenci nie muszą informować pracodawców, dostawców energii czy innych regularnych odbiorców płatności o zmianie osobiście, to zadanie należy od teraz do byłego i nowego banku, oczywiście, jeśli klient ich do tego upoważni.

Ułatwienie zmiany banku miało na celu zwiększyć konkurencję między instytucjami finansowymi. Na skutek polityki niskiego oprocentowania wiele z ich zawyżyło opłaty za konta bankowe, niektóre żądają aż 60 euro rocznie więcej. Jeśli klienci zmienialiby częściej banki, wywarliby na nich presję, co mogłoby skutkować obniżeniem owych opłat. Są to jednak to tylko przypuszczenia, ponieważ niewielu decyduje się na taki ruch. 72% ankietowanych podało, że są zadowoleni ze swojego banku, mimo zawyżonych opłat. Decydującymi czynnikami nie są bowiem opłaty a rozbudowana sieci filii i bankomatów, a także stosunek do obsługi klienta. To oferują przede wszystkim kasy oszczędnościowe, banki spółdzielcze i prywatne, których konta są najczęściej droższe niż te w bankach internetowych.

Deutsche Kreditschaft podało, że instytucje finansowe przestrzegają nowego prawa, a zmiana jest w większości przypadków bezproblemowa. Jednak tylko 22% osób wie, jakie korzyści przyniosła im zmiana prawa, a aż 61% nigdy o niej nigdy nawet nie słyszało.

Źródło: sueddeutsche.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!