Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ocena Creditreform

Firmy w Niemczech bankrutują na potęgę. Eksperci biją na alarm

niewypłacalność, upadłości firm, aktualności niemcy, ilość upadłych firm w niemczech
Zdjęcie: freepik
Według analizy Creditreform w 2024 r. w Niemczech upadada coraz więcej firm. Rok 2025 może być pod tym względem jeszcze gorszy. Gospodarka słabnie, a koszty energii, materiałów i wynagrodzeń gwałtownie wzrosły. Według badania obecny kryzys gospodarczy powoduje najwięcej bankructw od prawie dekady.

Tak źle nie było od dekady

Według obliczeń opublikowanych przez agencję kredytową Creditreform, liczba upadłości w 2024 roku w Niemczech prawdopodobnie wzrośnie o 24,3% do 22 400. Ostatni raz takie dane odnotowano w 2015 roku, kiedy to z mapy gospodarczej Niemiec zniknęło 23 180 firm.

„Z pewnym opóźnieniem, kryzysy ostatnich lat mają obecnie wpływ na firmy w postaci niewypłacalności”, powiedział Patrik-Ludwig Hantzsch, szef badań ekonomicznych Creditreform. „Zastój w polityce gospodarczej i spadek innowacyjności osłabiły Niemcy jako lokalizację dla biznesu”.

Duże firmy w Niemczech też mają problemy

Podczas kryzysu związanego z koronawirusem nastąpił spadek liczby niewypłacalności, a rząd zawiesił obowiązek składania wniosków o ogłoszenie upadłości. W międzyczasie jednak wiele firm, którym udało się przetrwać pandemię, musiało złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

W nadchodzącym roku spodziewany jest dalszy wzrost, uważa Hantzsch. „Oznacza to, że liczba niewypłacalności może wkrótce zbliżyć się do rekordów z 2009 i 2010 roku.

Zgodnie z analizą, większość przypadków niewypłacalności na koniec roku dotyczyła mikroprzedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie dziesięciu pracowników. Stanowiły one 81,4 procent wszystkich przypadków upadłości. 

Uderzający jest jednak ponadprzeciętny wzrost w większych firmach zatrudniających ponad 250 pracowników. Tutaj liczba spraw wzrosła o 44,4 procent. „Chociaż ich udział w wolumenie niewypłacalności pozostaje niski, konsekwencje są znaczące: wysokie straty z tytułu długów i utrata miejsc pracy”, powiedział dyrektor zarządzający Creditreform Bernd Bütow.

Wierzyciele tracą

Szczególnie niepokojący jest wzrost tak zwanych „niewypłacalności łańcuchowych”. Trwające w ostatnich latach kryzysy – od pandemii koronawirusa po inflację – wyczerpały finansowo wiele firm i teraz napędzają tę dynamikę. 

Analiza pokazuje również znaczny wzrost strat wierzycieli. Szacowana kwota strat wynosi 56 miliardów euro, w porównaniu do 31,2 miliarda euro w ubiegłym roku. Liczba zagrożonych lub utraconych miejsc pracy prawdopodobnie wzrośnie z 205 000 do około 320 000. Przyczyniły się do tego poważne bankructwa, takie jak Galerii Karstadt Kaufhof i FTI Touristik.

Niewypłacalność dotyka kolejne sektory

Liczba niewypłacalności wzrosła we wszystkich sektorach gospodarki. Zgodnie z danymi Creditreform, szczególnie ucierpieli usługodawcy ze wzrostem o 27,1 procent, a następnie przemysł wytwórczy z 23,9 procent. Najwyższy wskaźnik niewypłacalności – mierzony liczbą niewypłacalności na 10 000 firm – odnotowano w branży budowlanej i wyniósł on 97. 

Liczba niewypłacalności konsumenckich również wzrosła w 2024 r., podała Creditreform. Łącznie zarejestrowano 72 100 nowych postępowań – to wzrost o 8,5 procent. Głównymi tego przyczynami były gwałtowny wzrost kosztów utrzymania i wyższe oprocentowanie kredytów, które stanowiły znaczne obciążenie dla konsumentów. Sytuację dodatkowo pogarsza rosnąca utrata dobrze płatnych miejsc pracy.

Źródło: spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!