Dla wielu ludzi ubóstwo oznacza konieczność kupowania tylko najtańszych produktów spożywczych, brak środków na doładowanie telefonu, rezygnację z nowych ubrań, wizyt w restauracjach czy wyjść do kina. Oprócz problemów finansowych wiąże się ono również z ograniczoną możliwością uczestnictwa w życiu społecznym. Ale co to konkretnie oznacza dla portfela?
Kto w Niemczech jest uznawany za osobę ubogą?
W zamożnych krajach, takich jak Niemcy, ubóstwo mierzy się względnie. To znaczy, że kluczowe jest, jak dana osoba wypada w porównaniu z resztą społeczeństwa pod względem dochodów. W Niemczech za zagrożonych ubóstwem eksperci uważają osoby, które dysponują miesięcznym dochodem netto niższym niż 60% mediany dochodu gospodarstwa domowego.
Ta granica to tzw. próg zagrożenia ubóstwem. W 2024 roku w takiej sytuacji znajdowało się 15,5% mieszkańców Niemiec. W 2023 roku było to 14,4%, a w 2021 roku nawet 16%. Jeśli dochód danej osoby wynosi mniej niż 40% mediany, zgodnie z definicją Unii Europejskiej jest ona uznawana za oficjalnie ubogą.
Poza ubóstwem względnym istnieje też ubóstwo absolutne. To sytuacja, w której dana osoba ma tak mało środków, że jej przetrwanie jest zagrożone. Według Banku Światowego za osobę żyjącą w skrajnym ubóstwie uznaje się kogoś, kto dysponuje mniej niż 2,15 dolara dziennie.
Jakie dochody wyznaczają próg ubóstwa w Niemczech?
Wysokość miesięcznego dochodu netto, który określa próg zagrożenia ubóstwem, zależy od typu gospodarstwa domowego. Niemiecki Urząd Statystyczny rozróżnia gospodarstwa jednoosobowe, pary oraz rodziny z dziećmi.
Dane za 2024 rok wskazują, że jeśli w 2023 roku ktoś miał dochód niższy niż poniżej podane kwoty, był formalnie uznawany za osobę ubogą:
- Single: poniżej 1.378 euro miesięcznie
- Samotny rodzic z dwójką dzieci poniżej 14 lat: poniżej 2.893 euro
Samotne rodzicielstwo i życie w pojedynkę wiąże się z większym ryzykiem ubóstwa. W 2024 roku aż 26,2% samotnych rodziców było zagrożonych ubóstwem, a w przypadku osób samotnych odsetek ten wyniósł 30,5%. Natomiast pary z dwójką dzieci (11,3%) i bezdzietne pary (11,4%) były mniej narażone na ubóstwo.
W 2024 roku około 5 milionów ludzi (6% populacji) w Niemczech zmagało się z poważnymi brakami materialnymi i społecznymi. Oznaczało to, że nie byli w stanie opłacić czynszu, rachunków, wyjechać na tygodniowy urlop, wymienić starych mebli ani razu w miesiącu wyjść na posiłek z rodziną czy znajomymi.
Gdzie leży granica ubóstwa dla emerytów?
Próg zagrożenia ubóstwem dla osób na emeryturze jest również określany na podstawie mediany dochodu w społeczeństwie oraz tego, czy senior mieszka sam, czy z partnerem. W 2024 roku 19,6% osób powyżej 65. roku życia było zagrożonych ubóstwem. To więcej niż średnia dla całego kraju.
Co więcej, seniorki są bardziej narażone na biedę niż seniorzy. W 2024 roku 21,6% kobiet powyżej 65. roku życia było zagrożonych ubóstwem, podczas gdy wśród mężczyzn było to 17,1%.
Źródło: t-online
Foto: Freepik