15,5% ludności Niemiec jest zagrożona

Gdzie leży granica ubóstwa w Niemczech?

pusty portfel, portfel, brak pieniędzy, ręce,
Foto: Freepik
Mimo że Niemcy są zamożnym krajem, wiele osób zmaga się z ubóstwem. Przy jakim dochodzie można być uznanym za osobę biedną w Niemczech? Nowe statystyki pokazują, gdzie leży granica ubóstwa w Niemczech.

Dla wielu ludzi ubóstwo oznacza konieczność kupowania tylko najtańszych produktów spożywczych, brak środków na doładowanie telefonu, rezygnację z nowych ubrań, wizyt w restauracjach czy wyjść do kina. Oprócz problemów finansowych wiąże się ono również z ograniczoną możliwością uczestnictwa w życiu społecznym. Ale co to konkretnie oznacza dla portfela?

Kto w Niemczech jest uznawany za osobę ubogą?

W zamożnych krajach, takich jak Niemcy, ubóstwo mierzy się względnie. To znaczy, że kluczowe jest, jak dana osoba wypada w porównaniu z resztą społeczeństwa pod względem dochodów. W Niemczech za zagrożonych ubóstwem eksperci uważają osoby, które dysponują miesięcznym dochodem netto niższym niż 60% mediany dochodu gospodarstwa domowego.

Ta granica to tzw. próg zagrożenia ubóstwem. W 2024 roku w takiej sytuacji znajdowało się 15,5% mieszkańców Niemiec. W 2023 roku było to 14,4%, a w 2021 roku nawet 16%. Jeśli dochód danej osoby wynosi mniej niż 40% mediany, zgodnie z definicją Unii Europejskiej jest ona uznawana za oficjalnie ubogą.

Poza ubóstwem względnym istnieje też ubóstwo absolutne. To sytuacja, w której dana osoba ma tak mało środków, że jej przetrwanie jest zagrożone. Według Banku Światowego za osobę żyjącą w skrajnym ubóstwie uznaje się kogoś, kto dysponuje mniej niż 2,15 dolara dziennie.

Jakie dochody wyznaczają próg ubóstwa w Niemczech?

Wysokość miesięcznego dochodu netto, który określa próg zagrożenia ubóstwem, zależy od typu gospodarstwa domowego. Niemiecki Urząd Statystyczny rozróżnia gospodarstwa jednoosobowe, pary oraz rodziny z dziećmi.

Dane za 2024 rok wskazują, że jeśli w 2023 roku ktoś miał dochód niższy niż poniżej podane kwoty, był formalnie uznawany za osobę ubogą:

  • Single: poniżej 1.378 euro miesięcznie
  • Samotny rodzic z dwójką dzieci poniżej 14 lat: poniżej 2.893 euro

Samotne rodzicielstwo i życie w pojedynkę wiąże się z większym ryzykiem ubóstwa. W 2024 roku aż 26,2% samotnych rodziców było zagrożonych ubóstwem, a w przypadku osób samotnych odsetek ten wyniósł 30,5%. Natomiast pary z dwójką dzieci (11,3%) i bezdzietne pary (11,4%) były mniej narażone na ubóstwo.

W 2024 roku około 5 milionów ludzi (6% populacji) w Niemczech zmagało się z poważnymi brakami materialnymi i społecznymi. Oznaczało to, że nie byli w stanie opłacić czynszu, rachunków, wyjechać na tygodniowy urlop, wymienić starych mebli ani razu w miesiącu wyjść na posiłek z rodziną czy znajomymi.

Gdzie leży granica ubóstwa dla emerytów?

Próg zagrożenia ubóstwem dla osób na emeryturze jest również określany na podstawie mediany dochodu w społeczeństwie oraz tego, czy senior mieszka sam, czy z partnerem. W 2024 roku 19,6% osób powyżej 65. roku życia było zagrożonych ubóstwem. To więcej niż średnia dla całego kraju.

Co więcej, seniorki są bardziej narażone na biedę niż seniorzy. W 2024 roku 21,6% kobiet powyżej 65. roku życia było zagrożonych ubóstwem, podczas gdy wśród mężczyzn było to 17,1%.

Źródło: t-online

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!