Gdzie studenci jeżdżą najtaniej?

Rok akademicki za pasem. Zarówno dla obecnych, jak i rozpoczynających studia studentów, ważne jest bycie mobilnym i to najlepiej za jak najniższą cenę, w końcu na imprezy też coś musi zostać w portfelu…

Najgłębiej do portfela sięgać muszą studenci w Hanowerze – 243 euro a najdalej za pomocą biletu semestralnego podróżować mogą studenci w Nadrenii Północnej-Westfalii – tak wynika z badania przeprowadzonego przez porównywarkę internetową Netzsieger. W badaniu porównano opłaty semestralne i ich udział w cenie biletów semestralnych 40 największych uniwersytetów niemieckich. Średnia cena biletu wynosi 163 euro.

Bilet semestralny pozwala żakom korzystać z komunikacji miejskiej, nie tylko na trasie pomiędzy domem a uczelnią, ale także umożliwia poruszanie się w czasie wolnym autobusami i koleją. W zależności od uczelni, bilet obejmuje cały region lub tylko miasto uniwersyteckie. To również zostało wzięte pod uwagę w badaniu.

Tania Kilonia i Augsburg

Najtaniej podróżuje student po Augsburgu, Kilonii i Würzburgu gdyie płaci odpowiednio 60, 57 i 74 euro. Warto jednak zaznaczyć, że tutaj bilet niestety obejmuje tylko obszar miasta. Z kolei z biletami wydawanymi w Hanowerze i Frankfurcie nad Menem studenci mogą podróżować koleją i autobusami po całym kraju związkowym. Studenci Uniwersytetu Goethe’go w Frankrucie płacą odrobinę mniej niż ich koledzy z Hanoweru bowiem 210 euro za bilet. Pierwszą trójkę miast z najdroższymi biletami zamyka Moguncja, w której to akademicy muszą płacić 204 euro za semestr.

W najbardziej zaludnionym kraju związkowym RFN czylo Nadrenii Północnej-Westfalii ceny biletów plasują się nieco powyżej średniej krajowej – 176 euro w Kolonii i 170 euro na najlepszej technicznej uczelni Niemiec – RWTH w Akwizgranie. Studiujący mogą za to korzystać z pociągów i autobusów na terenie całego kraju związkowego.

Niektóre uczelnie jak na przykład na Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium czy Uniwersytet w Stuttgarcie mają w swojej ofercie tańsze bilety, lecz można wtedy korzystać z komunikacji w określonych porach. W Monachium są to godziny między 18 wieczorem a 6 rano, weekendy i święta. Jeśli studenci chcą korzystać bez ograniczeń ze środków komunikacji, to muszą kupić sobie dodatkowy bilet za bagatela 193 euro.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!