Hartz IV: Jobcenter karzą na potęgę!

Placówki Jobcenter nałożyły w 2016 roku rekordową ilość sankcji, niestety okazuje się, że bardzo często były to kary na wyrost.

Przegapiony termin czy niepodjęcie pracy – to wierzchołek góry powodów, z których urzędnicy skrzętnie korzystają obniżając wysokość świadczenia Hartz IV (zasiłek dla bezrobotnych). Na przestrzeni minionego roku, liczba nakładanych sankcji i kar osiągnęła, nowy rekordowy poziom. Miesięcznie placówki Jobcenter obniżały świadczenie średnio 134.390 osobom.  Rok wcześniej ta liczba była jeszcze o 3.000 osób niższa – wynika z danych udostępnionych przez rząd RFN w odpowiedzi na zapytania partii Die Linke.

W większości przypadków za powód obniżenia wysokości świadczenia podawano niestawienie się na umówiony termin w Jobcenter lub nie przyjęcie oferty pracy bądź miejsca odbywania szkolenia (tzw. Ausbildung).

Co ciekawe, w wielu przypadkach kary (jak się później okazywało) zostały nałożone niesłusznie. Z ponad 50.000 wniesionych odwołań 18.607 zostało rozpatrzonych na korzyść lub częściowo na korzyść poszkodowanych. Podobnie było w przypadku 38% z w sumie 5.485 pozwów, w których sądy orzekały na korzyść lub częściowo na korzyść powodów.

Przypomnijmy, że Jobcenter obniża wysokość świadczenia dla bezrobotnych o 10% na czas trzech miesięcy w przypadku drobnych zaniedbań ze strony bezrobotnego. Jeśli dojdzie do poważniejszych zaniedbań typu niestawienie się lub niepodjęcie pracy, urzędnicy obniżają świadczenie o 30%. Gdy świadczeniobiorca notorycznie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, musi liczyć się z tym, że zasiłek zostanie obniżony o nawet 60% lub w ogóle zostanie wstrzymane jego wypłacanie. W przypadku osób poniżej 25 roku życia, urzędnicy mogą być jeszcze bardziej radykalni i jeszcze szybciej wstrzymywać wypłaty zasiłków.

Źródła: Spiegel / Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!