Dotychczas pracownik, który pracował zdalnie, musiał sam pokryć koszty z tym związane. Szwajcarski Federalny Sąd Najwyższy uznał jednak, że firmy szwajcarskie muszą zwrócić swoim pracownikom część czynszu, jeśli ci pracują z domu.
Jak do tego doszło?
Pewien pracownik pracujący na tzw. home office pozwał swojego pracodawcę o odszkodowanie. Przedsiębiorstwo twierdziło jednak, że nie istniała odpowiednia umowa rekompensacyjna, a zatem nie jest zobowiązane do zwrotu części czynszu. Innego zdania byli sędziowie. Fakt, że pracownik nie poniósł żadnych dodatkowych kosztów związanych z pracowaniem w domu, jak np. wynajęcie dodatkowego pomieszczenia, nie był dla sędziów powodem do odstąpienia od odszkodowania. Zgodnie z orzeczeniem, firma jest obecnie nawet zobowiązana do wypłaty odszkodowania z mocą wsteczną. Pracownik w międzyczasie się zwolnił, a sędziowie przyznali mu miesięczne odszkodowanie w wysokości 150 franków.
Decyzja ta może mieć jednak daleko idące konsekwencje. Obecnie z powodu pandemii wielu pracowników pracuje z domu. Każdy, kto został zmuszony do home office może się starać o odszkodowanie. Nie dotyczy to osób, które z własnej woli pracują z domu. Nowe prawo zobowiązuje pracodawców do zwracania swoim pracownikom wszystkich wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem pracy w domu. Mowa nie tylko o laptopach czy drukarkach, ale także o samym miejscu pracy. Ponadto, pracodawca jest również odpowiedzialny za ochronę zdrowia swoich pracowników, dlatego ergonomiczne krzesło biurowe będzie musiało być w przyszłości opłacane przez pracodawcę.
Jak sytuacja wygląda w Austrii?
Dla porównania w Austrii pracodawca musi zapewnić dostęp do niezbędnej technologii, jednak w kwestii opłat związanych z prądem, internetem lub czynszem muszą być ustalone oddzielone zasady. W przypadku korzystania z prywatnego telefonu komórkowego, w celu uzyskania zwrotu kosztów przez pracodawcę konieczny jest szczegółowy zapis rozmów. Austriacka Izba Pracownicza zaleca, aby rekompensata za poniesione wydatki została uzgodniona z góry, na przykład poprzez zryczałtowany zwrot wydatków. Wiele przedsiębiorstw ma już w tej sprawie umowy zakładowe.
Źródło: kurier