Z danych ADAC wynika, że najtańsze paliwo w landzie niemającym statusu miasta-kraju można kupić w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz Nadrenii Północnej-Westfalii. Podczas gdy mieszkańcy pierwszego z nich płacą za litr benzyny około 1,437 euro, w Turyngii kosztuje ono 4 centy więcej. Także w przypadku diesla najtaniej jest w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (1,260 euro), a najdrożej w Badenii-Wirtembergii, gdzie litr kosztuje aż 1,305 euro. Najtaniej w skali całego kraju jest zaś w Bremie. Litr benzyny kosztuje tam 1,424 euro, a za diesla trzeba zaś zapłacić 1,248 euro. Różnica między najtańszym i najdroższym landem wynosi aktualnie aż 5,3 centa za benzynę i 5,7 za diesla.
Paliwo drożeje w Niemczech już od tygodni, a tego powodem są przede wszystkim niepewności na rynku ropy naftowej. ADAC, który sprawdził 21.08 ceny paliw na ponad 14 tys. stacjach benzynowych, zaleca tankowanie w godzinach między 15:00-17:00 oraz 19:00-22:00. To właśnie wtedy paliwo jest bowiem najtańsze. Najdrożej tankowanie wychodzi zaś w godzinach 6:00-9:00. „Tankowanie nocą jest dalej ponadprzeciętnie drogie. Różnica w cenie do najtańszego okresu dnia wypada jednak lepiej niż w ostatnich miesiącach” stwierdzono w raporcie. Koszt za litr paliwa może się rzeczywiście zmienić w ciągu dnia znacząco, możliwe są nawet wahania do 30% ceny za litr w danym mieście w ciągu jednego dnia.
Stacje benzynowe na autostradach są w porównaniu do stacji benzynowych w miastach zasadniczo zawsze droższe. Podczas gdy zwyżka cenowa wynosiła jeszcze w 2015 roku 6,5 centa, w pierwszej połowie 2018 sięgnęła już do 16 centów. Sascha Wilhelm z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, który przeprowadził badanie na podstawie 150 mln danych cenowych uważa, że powodem takich różnic jest słaba konkurencja pomiędzy stacjami paliw. Jego badanie wskazuje na nowe, skierowane w kierunku monopolu zachowanie na autostradowych stacjach benzynowych. Okazuje się, że nie reagują one na spadek cen w innych placówkach i trzymają praktycznie stale swoje ceny na wysokim poziomie. Różnica cenowa może wynieść więc w ciągu jednego dnia aż do 20% na litrze.
Źródło: bild.de