Większość osób zatrudnionych w niemieckich przedsiębiorstwach na zasadach zbiorowego układu pracy może być pewna, że otrzyma świąteczny dodatek. Z danych Niemieckiego Urzędu Statystycznego wynika, że aż 87% pracowników z tej grupy otrzyma w tym roku Weihnachtsgeld, który średnio wyniesie 2.583 euro. To o 2,3% więcej niż w roku poprzednim. Mowa tu o średniej krajowej, dokładne stawki różnią się od siebie w zależności od branży oraz miejsca zamieszkania. Warto pamiętać, że Instytut Badań nad Rynkiem Pracy i Działalnością Zawodową (IAB) obliczył, że jedynie 54% osób jest zatrudnionych w Niemczech w przedsiębiorstwach, które związane są zakładowym lub ponadzakładowym zbiorowym układem pracy. Co ciekawe, około połowy firm, które nie są związane zbiorowym układem pracy oferuje podobne wynagrodzenie, jak i dodatki. Jednak bardzo często powodem ich wypłacania jest lojalność pracowników lub osiągnięte cele, a nie okres świąteczny.
Okazuje się, że około co czwarty pracownik w Niemczech nie otrzymuje jakiegokolwiek dodatku świątecznego. Dotyczy to między innymi osób sprzątających i czyszczących budynki. Jednak związek zawodowy IG Bau już przygotowuje się do strajku, jeśli pracodawcy nie zmienią zdania co do Weihnachtsgeldu. Takie działanie poskutkowało w branży budowlanej na wschodzie kraju, gdzie pracodawcy w końcu ugięli się i będą od tego roku wypłacać dodatek świąteczny.
W sumie w najbliższym czasie zostanie wypłaconych ponad 50 mld euro. Około jedna trzecia tej kwoty zostanie wypłacona zależnie od osiągniętych wyników i rezultatów. Taryfowy dodatek świąteczny obliczany jest najczęściej na podstawie stopy procentowej miesięcznego wynagrodzenia, tak by zatrudnieni zyskiwali na podwyżkach w poszczególnych branżach.
Jeśli porówna się średnią wysokość dodatku świątecznego w poszczególnych branżach, można zauważyć w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, gdzie w 2018 roku pracownicy otrzymają średnio 5679 euro, stawki są najwyższe. Powody do zadowolenia powinni mieć również pracownicy sektora rafinacji ropy naftowej (4.795 euro). Najniższy dodatek świąteczny otrzymują zaś zatrudnieni w biurach pośrednictwa pracy (316 euro) oraz w rolnictwie, łowiectwie i pracach związanych z tymi sektorami (488 euro).
Źródło: bild.de