Leśnicy są bardzo często zatrudniani przez państwową administrację leśną, mają też możliwość pracy w prywatnych przedsiębiorstwach leśnych, u właścicieli lasów czy w przemyśle drzewnym. Jednak zawód ten wymaga także odpowiedniego wykształcenia, leśnicy kształcą się najczęściej na trzyletnich studiach licencjackich, po których odbywają roczny staż. Ich zadania to przede wszystkim instruowanie robotników leśnych, pomaganie właścicielom lasów oraz oznaczanie drzew przeznaczonych do ścinki.
Leśnicy zatrudnieni przez państwo są zaliczani do służby na wyższym szczeblu, w zależności od kraju związkowego, jako urzędnicy lub zwykli zatrudnieni. Tak samo zależne od miejsca zamieszkania jest wynagrodzenie, jednak różnica nie jest tu ogromna. Przykładowo leśniczy z landu Nadrenia-Palatynat zatrudniony jako urzędnik w grupie uposażenia A9 otrzyma w zależności od stażu pracy między 2500 a 3200 euro brutto miesięcznie, a po awansie do grup A10 i A11 wypłata może sięgać aż 4000 euro brutto. Kto zaś nie zostanie zatrudniony na stanowisku urzędniczym, płacę otrzyma według zbiorowego układu pracy dla pracowników służby publicznej. Przykładowy zatrudniony w grupie wynagrodzenia E10 zarobi w zależności od stażu pracy od 3000 do 4300 euro brutto miesięcznie.
Osoby, które pracują na stanowisku urzędnika, zarabiają netto więcej niż zwykli pracownicy, ponieważ nie muszą płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Leśnicy na stanowisku wyższego szczebla najczęściej ukończyli studia magisterskie lub studium dyplomowe z dwuletnim stażem nauczycielskim. Najczęściej zatrudnia się ich w administracji leśnej lub na czele nadleśnictwa. Jako urzędnicy zarabiają w takich sytuacjach w grupie uposażenia A13 4100-5100 euro brutto. Zwykli zatrudnieni otrzymują zaś 3500-5200 euro miesięcznie.
Według danych Niemieckiego Związku Leśników (BDF) zarobki w kraju są jednak różne, wpływ na wysokość wynagrodzenia ma między innymi miejsce zamieszkania czy pracodawca. Ponieważ wielu leśniczych aktualnie przechodzi na rentę czy emeryturę, osoby wykonujące ten zawód są ciągle poszukiwane. Może to doprowadzić do tego, że państwowi pracodawcy będą oferować lepsze zarobki czy przydzielenie do grupy uposażenia niż prywatni właściciele lasów, którzy nie są zobowiązani do trzymania się płac zawartych w układach pracy.
Federalny Urząd Pracy obliczył, że zawód leśniczego zapewnia średnio 3826 euro miesięcznie, oznacza to jednak, że połowa z leśniczych zarabia więcej, a połowa mniej. Pomocnicy w gospodarce leśnej zarabiają zaś około 2450 euro brutto. Według Rejestru Układów Zbiorowych Pracy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia dla przedsiębiorstw prywatnych leśniczy zarabia 2930-3800 euro brutto, nadleśniczy może liczyć na 3500-4200 euro miesięcznie, a zarządca lasu otrzyma do 4700 euro brutto.
Źródło: bild.de