Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile zarabia operator żurawia w Niemczech?

Praca ta z pewnością nie jest łatwa, potrzebna jest dokładność, doświadczenie oraz brak lęku wysokości. Ile zarabiają więc osoby na tak wymagającym stanowisku?

Czy to praca na budowie, przy montażu wirnika silnika wiatrowego czy przy przeładunku kontenerów – operatorzy dźwigów z pewnością odgrywają ogromną rolę w każdym zakładzie pracy, a wykwalifikowani operatorzy są mocno poszukiwani w ciągle rozwijającej się branży budowniczej. Okazuje się też, że ściąga się wielu fachowców z emerytury, ponieważ  na aktualnym rynku pracy jest bardzo mało młodych operatorów dźwigów. Osób nadających się do pracy w tym zawodzie poszukuje się przede wszystkim w niemieckich portach. To wpływa oczywiście na wysokość zarobków w branży.

Z danych atlasu wynagrodzeń stworzonego przez Federalny Urząd Pracy wynika, że operator żurawia zarabia średnio 3221 euro miesięcznie. Jednak po raz kolejny ostateczna wysokość wynagrodzenia jest w dużym stopniu zależna od  miejsca zamieszkania. Średnia pensja na wschodzie kraju wynosi bowiem 2388 euro brutto, w Bawarii 3046 euro brutto, a w Nadrenii Północnej-Westfalii aż 3304 euro brutto. Związek Zawodowy IG BAU podaje, że operatorzy dźwigów zarabiają średnio 18,45 euro brutto na godzinę. Wprawdzie nie wszystkie zakłady związane są zbiorowym układem pracy, lecz nie mogą one pozwolić sobie na płacenie niskich stawek, ponieważ w takich sytuacjach mogliby stracić pracowników.

Gdzie operatorzy dźwigów zarabiają najwięcej? Według atlasu wynagrodzeń najwyższe pensje otrzymują zatrudnieni na terenie Hamburga, gdzie średnie wynagrodzenie wynosi aż 5390 euro miesięcznie. Podobnie jest w Bremie, gdzie płaci się aż 5542 euro miesięcznie. Warto wspomnieć, że mowa tu o zarobkach operatorów dźwigów w portach, a nie na budowie. Miejsce pracy operatora dźwigu mostowego to mała kabina, z której trzeba załadować i rozładować statki, ustawić kontenery z wysokości ponad 40 metrów i to wszystko przy bardzo małej widoczności. Podczas wykonywania czynności operatorzy muszą bardzo często kierować dźwigiem według wskazówek osób stojących z boku, co wcale nie należy do łatwych zadań. Potrzebni są więc fachowcy, którzy nie tylko wykonają swoje obowiązki sumiennie, lecz także szybko, ponieważ czasy postoju statków w porcie są bardzo drogie. Stawka godzinowa wynosi tu więc około 26 euro, do tego dochodzą także dodatki za pracę w systemie zmianowym lub w nocy.

Mimo że zawód operatora dźwigu nie wymaga określonego wykształcenia, to nikt nie zatrudni całkowitego amatora. Na tym stanowisku pracują najczęściej osoby, które kształciły się na kierunku budowniczym, ślusarze, mechanicy czy logistycy portowi, którzy podjęli się kształcenia dodatkowego na operatora dźwigu.

Źródło: bild.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!