Ile zarabiają pracownicy Lidla czy Aldi w Niemczech?

Dyskonty takie jak Lidl czy Aldi przyciągają klientów niskimi cenami. Czy w przypadku pracy w tych sklepach niskie są także zarobki? Okazuje się, że nie.

Zarobki w handlu detalicznym są ustalane najczęściej na podstawie zbiorowego układu pracy. Ten różni się jednak w zależności od regionu Niemiec. Do tego nie wszystkie placówki są związane zbiorowym układem pracy, niektóre z nich są bowiem prowadzone prywatnie. To odbija się także na wysokości zarobków. Z danych Fundacji im. Hansa Böcklera wynika, że są one średnio 15% niższe.

Według atlasu wynagrodzeń Federalnego Urzędu Pracy średnie zarobki sprzedawcy detalicznego w Niemczech wynoszą 2.277 euro miesięcznie brutto. W zależności od regionu ich wysokość waha się między  1.640 euro (Saksonia) a 2.472 euro (Badenia-Wirtembergia). Takie same wynagrodzenie otrzymują sprzedawcy. Mniej zarabiają zaś kasjerzy, mediana ich pensji wynosi bowiem 2.079 euro. Należy też zaznaczyć, że różnice można znaleźć nie tylko w zarobkach, lecz także w czasie pracy. Przykładowo w Brandenburgii zatrudnieni pracują średnio 38 godzin tygodniowo, podczas gdy w tzw. starych krajach związkowych (zachodnie landy – przyp. red,) wykonuje się swoje obowiązki przez 37,5 godzin tygodniowo.

Ile zarabiają zaś pracownicy znanych sieci Lidl czy Aldi? Zasadniczo dyskonty te oferują niemałe zarobki. W Aldi-Nord płaci wynagrodzenie na podstawie regionalnego zbiorowego układu pracy. Według własnych danych dyskontu pracownicy otrzymują dodatkowo wyższe, niż przewidywano w układzie zbiorowym dodatki (miesięcznie przynajmniej 100 euro brutto, średnio 135 euro brutto), zgodny ze zborowym układem pracy dodatek urlopowy o wysokości połowy wynagrodzenia miesięcznego brutto, trzynastą pensję, świadczenia przysparzające majątku oraz dodatek za dojazd do pracy. W Aldi-Süd można liczyć na wyższe zarobki, niż przewiduje układ zbiorowy pracy. Osoby kształcące się w zawodzie zarabiają średnio 950 euro brutto miesięcznie w pierwszym roku nauki oraz 1.200 euro brutto miesięcznie w drugim roku nauki. Studenci studiów dualnych mogą liczyć na 1.400 euro brutto miesięcznie. Wynagrodzenie na godzinę dla sprzedawcy ma wysokość 11-15 euro plus świadczenia dodatkowe jak trzynasta pensja, dodatek świąteczny i urlopowy. Także w Lidlu wysokość wynagrodzenia zależna jest od regionalnego zbiorowego układu pracy. Poza tym z własnych informacji przedsiębiorstwa wynika, że pracownicy mogą liczyć na wewnętrzne wynagrodzenie minimalne o wysokości 12 euro na godzinę oraz wewnątrzzakładowe świadczenia dodatkowe.

Lepsze zarobki można otrzymać w przypadku pracy jako kierownik filii. Przykładowo w Aldi-Nord w Nadrenii Północnej-Westfalii taka osoba może zarobić w najwyższej grupie płacowej miesięcznie aż 3.719 euro brutto. Dzięki licznym dodatkom końcowa wysokość wynagrodzenia wzrasta do 4.827,26 euro brutto. W przypadku Lidla kierownik filii pracujący 170 godzin miesięcznie zarabia przynajmniej 3.400 euro brutto. Do tego dochodzi także dodatek świąteczny i urlopowy, jak i pojazd służbowy, z którego pracownik może korzystać także w celach prywatnych. Dzięki programom dokształcającym na stanowiska kierownika filii w Lidlu może awansować każdy zatrudniony w  tej znanej sieciówce.

Źródło: merkur.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!