Okazuje się, że aż 75% wszystkich studiujących po lub między zajęciami chodzi do pracy. Na uwagę zasługuje jednak nie sam wysoki odsetek osób czynnych zawodowo, a ogromne różnice w zarobkach. Z raportu wynika, że w zależności od zakresu wykonywanej pracy student w Niemczech może zarobić od 9,50 euro do nawet 30 euro na godzinę. Średni zarobek dla całego kraju wynosi z kolei 11,29 euro na godzinę i jest obecnie o 22% wyższy, niż jeszcze pięć lat temu.
Gdzie płacą najwięcej?
Pieniędzmi kusi przede wszystkim branża informatyczna. Programiści zarabiają średnio 15,23 euro na godzinę, a gdzieniegdzie nawet 30 euro na godzinę. Na rynku cały czas jest bowiem zapotrzebowanie, a osoby z ręką do informatyki dosłownie mogą przebierać w ofertach. Zarobki w okresie studiów są często wyższe, niż po ich zakończeniu – twierdzą autorzy raportu.
Sporo można zarobić również wykonując zawód społeczny. Jest to o tyle ciekawe, gdyż ta branża uchodzi za taką, gdzie zarobki po zakończeniu kształcenia nie należą do wysokich. Przykładowo student pracujący jako opiekun społeczny może liczyć na średnią stawkę godzinową sięgającą 14,98 euro na godzinę.
Nieco mniej można zarobić pracując w księgowości (średnio 12,14 euro), branży marketingowej (12,10 euro) czy w call center (11,70 euro). Studenci pracujący jako kelnerzy zarabiają z kolei średnio 10,65 euro na godzinę, a praca na przeróżnych targach i wydarzeniach gwarantuje średni zarobek w postaci 11,42 euro na godzinę.
W których landach studenci zarabiają najwięcej?
W raporcie odnotowano również, że przeciętny zarobek studenta w Niemczech jest uzależniony nie tylko od zakresu obowiązków lecz także od lokalizacji. Najwyższym średnim wynagrodzeniem godzinowym mogą pochwalić się studenci w Monachium (12,08 euro), Hamburgu (11,86 euro), Norymbergii (11,86 euro) oraz w Frankfurcie nad Menem (11,80 euro).
Najpopularniejsze miejsca pracy
Zgodnie z raportem Studitemps oraz Uniwersytetu w Maastricht do najpopularniejszych zawodów wykonywanych w czasie studiów należą pomocnicy logistyków, pomocnicy recepcjonistów oraz pracownicy call center. Co ciekawe, najczęściej wybierane miejsca pracy nie należą do tych najlepiej płatnych. Dla studentów najważniejszy pozostaje jednak elastyczny czas pracy, czy też praca wieczorami lub w weekendy, która nie wszędzie jest możliwa.
***
Raport bazuje na analizie 12.000 ofert pracy zaoferowanym studentom między marcem a czerwcem bieżącego roku. Na potrzeby badania przeprowadzono również ankietę pośród 22.000 osób studiujących w Niemczech.