Pełne pociągi, stanie w korkach i poszukiwanie wolnego miejsca na parkingu – dla wielu osób dojazdy do pracy to zło konieczne. Ale o dziwo, kiedy mieszkańcy Szwajcarii zmieniają pracę, wcale nie szukają jej bliżej domu. Przeciętne czas drogi do pracy po zmianie jej miejsca staje się coraz dłuższy. Widać to wyraźnie w wynikach najnowszych badań przeprowadzonych przez ETH Zurich.
Więcej czasu spędzanego w drodze do pracy dotyczy również osób z wyższym wykształceniem. Jednak dla Kaya Axhausena, jednego z dwóch autorów badania, nie jest to nic dziwnego: „Wyższe wykształcenie umożliwia podjęcie się wyspecjalizowanych zajęć” – mówi. Za te dostaje się co prawda więcej pieniędzy, ale trzeba liczyć się z dłuższymi dojazdami, ponieważ takiej pracy nie proponują na każdym kroku.
Absolwenci uniwersytetów częściej podróżują dalej
Z wyższym wykształceniem idą w parze nie tylko wyższe zarobki, ale też częstsze zmiany miejsca pracy. Okazało się, że absolwenci szkół wyższych są bardziej skorzy do przeprowadzek. Jak twierdzą eksperci, większa specjalizacja łączy się z gotowością dalszego kształcenia, zatem nim taka osoba znajdzie odpowiednią pracę, upłynie sporo czasu.
W związku z tym prawdopodobieństwo, że osoby z wykształceniem średnim i wyższymi zmienią swoje miejsce zamieszkania, jest o 28 procent wyższe niż w przypadku pozostałej ludności. Szanse, że zmienią też później miejsce pracy, jest również wyższe – policzono, że aż o 19 procent. Poza tym – „im większa perspektywa zarobków, tym większa gotowość na dłuższe dojazu” – tłumaczy Timo Ohnmacht, ekspert ds. transportu z wyższej szkoły w Lucernie. „Wątpliwym wydaje się jednak, by pielęgniarka była gotowa na podróżowanie z Berna do Zurychu. Natomiast mieszkaniec Berna, który ma okazję pracować w dużym banku w Zurychu, nie będzie się wahał.”
Mężczyźni pracują dłużej
Badania wykazały również, że kobiety zmieniają miejsce zamieszkania znacznie mniej niż ich koledzy. Losowe próby obejmowały duży przedział wiekowy, powiedział badacz ETH Kay Axhausen. W przeszłości kobiety były mniej wykształcone, a zatem rzadziej przemieszczały się w celu znalezienia nowego miejsca pracy. Ta tendencja nie uległa zmianie: „Kariery zawodowe mężczyzn są generalnie dłuższe” – mówi Timo Ohnmacht ze szkoły wyższej w Lucernie. Kobiety częsciej decydowały się na przerwę w karierze zawodowej przejmując częściej niż ich partnerzy obowiązek wychowywania dzieci.
Naukowcy podsumowują wyniki stwierdzeniem, że ogólne tendencje społeczne na tym polu bynajmniej się nie zmieniły. Pod pewnymi względami jest tak jak dawniej.
Źródło: 20min