Wydają średnio 159 euro na mieszkańca

Jak i co kupują Austriacy na Wielkanoc?

Wielkanoc, zakupy, prezenty, prezenty wielkanocne, prezenty wielkanocne w Austrii, co Austriacy kupują na Wielkanoc, Wielkanoc w Austrii, święta wielkanocne, zakupy wielkanocne, zakupy wielkanocne w Austrii, austria, aktualności, aktualności Austria,
Zdjęcie: freepik
Zajączek wielkanocny czeka już za rogiem. Jednak to chrześcijańskie święto jest również niezwykle ważne dla sklepów. Austriacki związek handlowy przyjrzał się wraz z instytutem badań rynkowych Reppublika, co mieszkańcy Austrii dają sobie na Wielkanoc, gdzie kupują prezenty i w których landach ludzie są najbardziej hojni.

270 milionów euro ze sprzedaży

„W tym roku w wielkanocnym koszyku tradycyjnie nie powinno zabraknąć czekoladowego zajączka. Słodycze pozostają zdecydowanym numerem jeden wśród najpopularniejszych prezentów wielkanocnych w Austrii. Na drugim miejscu plasują się kolorowe jajka i zabawki. Ze sprzedażą na poziomie około 270 milionów euro, Wielkanoc jest drugim po Bożym Narodzeniu najważniejszym świętem dla sklepów stacjonarnych”. Tak podsumowuje wyniki Rainer Will, dyrektor zarządzający niezależnego związku handlowego.

Według badania, mieszkańcy Austrii wydadzą w tym roku średnio 159 euro na osobę. 100 euro przeznaczone będzie na prezenty, a 59 euro na świąteczny posiłek. Po spadku o około 10 procent w ubiegłym roku, powinno to przywrócić wydatki do mniej więcej tego samego poziomu, co w 2023 roku.

Pięć najpopularniejszych prezentów, które można znaleźć w Austrii w koszyczkach wielkanocnych to czekoladowe zajączki / słodycze (48 procent), pisanki (39 procent), zabawki (21 procent), kwiaty (17 procent) i bony (14 procent).  

Jedna na pięć osób nic nie daje swoim bliskim na Wielkanoc

„W 2024 r. sprzedaż wielkanocna była o 8 procent niższa i wyniosła 250 mln euro. Pokazuje to, że znaczny wzrost płac w ciągu ostatnich dwóch lat dotarł do portfeli konsumentów. Dzięki temu ich skłonność do wydawania pieniędzy ponownie rośnie. Jedna na pięć osób nie daje nic w Wielkanoc. Często dzieje się tak z powodów religijnych lub rodzinnych”, mówi Will.

Mieszkańcy południowych landów, czyli Styrii i Karyntii są najbardziej hojni w Wielkanoc, wydając 167 euro na osobę. Na drugim miejscu plasują się wiedeńczycy z kwotą 165 euro.

Jak ludzie kupują prezenty wielkanocne w Austrii?

Miejsce zakupu prezentów jest bardzo zróżnicowane: jeden na dwóch Austriaków robi zakupy w supermarketach lub dyskontach. Co czwarty mieszkaniec Austrii (29 proc.) robi zakupy wielkanocne w centrach handlowych. Co piąty (21%) kupuje prezenty na Wielkanoc w sklepach przy głównych ulicach handlowych. 

Prawie taka sama liczba (21 procent) robi zakupy online w zagranicznych sklepach internetowych. Bazary (16 procent) lub specjalne targi wielkanocne (11%) są również popularne w przypadku prezentów wielkanocnych. Dziewięć procent kupuje w austriackich sklepach internetowych, a 7 procent korzysta ze stron z towarami używanymi. 

Fakt, że Wielki Piątek jest drugim co do utargu dniem w roku dla sprzedawców żywności pod względem sprzedaży, pokazuje, jak ważne dla Austriaków jest kupowanie świeżej żywności na święta wielkanocne. 

„Szczególnie w czasach takich jak te, wspaniale jest widzieć, że Austriacy trzymają się razem. 62 procent chce w tym roku świadomie robić zakupy regionalne i dawać przykład zrównoważonej konsumpcji swoimi wydatkami. Ważne jest, aby wartość dodana pozostała w dużej mierze w Austrii. Oznacza to, że przynosi korzyści naszym producentom i sprzedawcom detalicznym. Innymi słowy, ci, którzy zatrudniają ponad 700 000 osób w tym kraju, płacą podatki, a tym samym pomagają finansować system opieki społecznej i zdrowotnej. Prowadzi to do większego zaufania dla nas wszystkich”, podsumowuje Rainer Will.

Źródło: heute

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!