Kto chce wybrać się z okazji kilku dni wolnego pociągiem w szwajcarskie góry, powinien zwrócić uwagę na ceny biletów. W niektórych przypadkach podróż do ulubionych celów wędrowników może być znacząco droższa, niż oczekiwano. Po wpisaniu w aplikacji czy automacie miejsca odjazdu i dojazdu, cena, która pojawi się na ekranie, może być o jedną trzecią wyższa od standardowej kwoty.
Przykładowo mężczyzna chcący wybrać się z Berna do Jaun, pojedzie pociągiem o 6:34 przez Fryburg do Bulle, a później autobusem do Jaun. Tą samą trasą wraca też tego samego dnia wieczorem. Mężczyzna zdecydował się na jazdę drugą klasą i posiada kartę Halbtax. W automacie oraz aplikacji cena jego przejazdu w obie strony wyniesie 47,20 franków. Jeśli mężczyzna dokona jednak dwóch osobnych rezerwacji, na jazdę trasą Berno-Fryburg i Fryburg-Jaun, zapłaci tylko 31 franków jadąc tą samą trasą i tymi samymi pociągami oraz autobusami. Zaoszczędzi więc aż 16,20 franków (spadek o ponad jedną trzecią ceny).
Taka sytuacja to nie pojedynczy przypadek, podobnie wygląda to w przypadku jazdy z Zurychu do Doliny Maggia. Przy jednej rezerwacji cena wyniosła 45,80 franków. Przy dwóch rezerwacjach (Zurych-Locarno, Locarno-Fusio) zmniejszyła się już do 30,10 franków (spadek o 15%). W ten sam sposób można zaoszczędzić na trasie Zurych-Luthern Bad (13%), Berno-Jezioro Schwarzsee (16%) i Zug- Rossa (11%).
Osoby wybierające się w dłuższą podróż po Szwajcarii powinny więc dokładnie sprawdzić, czy nie płacą zbyt dużo. Dlaczego aplikacja i automaty SBB nie proponują jednak od razu najniższej ceny przejazdu? SBB nie chce komentować sytuacji. Specjaliści ds. transportu publicznego tłumaczą jednak, że w Szwajcarii funkcjonują dwa rodzaje taryf. Ceny tras liczone są albo na bazie ilości kilometrów albo na bazie stref. W zależności od wybranej trasy mogą pojawić się więc różne ceny. W przyszłości system ma zostać jednak uproszczony i ujednolicony, co ma zakończyć występowanie takich problemów. Zanim to jednak nastąpi, pasażerowie SBB sami muszą uważać, by nie zapłacić zbyt dużo.
Źródło: blick.ch