11,3% mieszkańców Szwajcarii zmagało się przez pandemię ze stratami finansowymi. Tak wynika z najnowszej ankiety Federalnego Rzędu Statystycznego na pierwszą połowę 2021 roku. W gastronomii i hotelarstwie nawet co trzeci (35,5%) zarabia przez pandemię mniej niż kiedyś.
Osoby, które i tak zarabiały zbyt mało, zmagały się z pandemią jeszcze bardziej. Dotyczy to co piątego ankietowanego (19,5%). To zdanie podziela także co szósty obcokrajowiec mieszkający w Szwajcarii (16,7%).
W najmniejszym stopniu skarżyli się pracownicy na stanowiskach urzędniczych oraz osoby działające w branży wychowania i nauczania.
Jak czują się mieszkańcy Szwajcarii?
Mimo trudnej sytuacji liczba osób, którym udało się wiązać koniec z końcem, nieco wzrosła, z 48,4% w 2019 roku do 57,9% w 2021 roku. Tego powodem jest rezygnacja z wielu rozrywek w czasie wolnym.
Ciągłe zamknięcie w domu miało jednak negatywny wpływ na samopoczucie mieszkańców Szwajcarii. Aż 40,2% osób skarżyło się na ten problem.
Strach przed utratą zatrudnienia
Koronawirus zmusił wielu mieszkańców kraju do pracy zdalnej. Z największymi problemami w tej kategorii zmagały się osoby z niskimi zarobkami, obcokrajowcy oraz osoby z wykształceniem jedynie obowiązkowym.
W czasie lockdownu liczba osób martwiących się o swoją posadę wzrosła. Okazuje się jednak, że im lepsze wykształcenie i wyższe zarobki, tym mniejsze obawy o utratę pracy.
Od początku pandemii liczba osób, która ciągle lub często czuje się szczęśliwa spadła z prawie 80% do 73,9%. Bardzo zadowolonych z życia przed koronawirusem było 40,7%, teraz liczba ta wynosi 36,6%.
Zadowolenie z rządu
Co ciekawe, większość mieszkańców Szwajcarii jest zadowolona z panującego rządu i wprowadzonych obostrzeń. Przed lockdownem wskaźnik ten wynosił 47,5%, w trakcie już 54%.
Źródło: blick