Jak pracuje się w Austrii?

Austriacka Izba Pracownicza przeanalizowała wyniki badania przeprowadzonego przez tamtejszy Instytut ds. Badania Gospodarki (WIFO).

Z raportu przedstawionego przez WIFO wynika, że średnia liczba godzin, przy pełnym etacie wynosi 41,5 godziny tygodniowo. Więcej pracuje się tym samym tylko w Wielkiej Brytanii i Portugalii. Średnia pośród państw Unii Europejskiej to 40,3 godzin tygodniowo – czytamy na Arbeiterkammer.at

Izba Pracownicza wskazuje, że żeński potencjał siły roboczej, która często jest wysoce wykwalifikowana pozostaje niewykorzystany. Wskaźnik zatrudnienia w niepełnym wymiarze ,czasowym sięga bowiem aż 47,4%.

Ponad jedna czwarta mężczyzn jest gotowa do regularnej pracy w dodatkowym wymiarze godzin. Aż 25,2% pracowników pracuje między 41 a 59 godzin tygodniowo. 3% zatrudnionych w Austrii mężczyzn w pracy spędza ponad co najmniej 60 godzin w skali tygodnia.

W przypadku warunków pracy ponad połowa pracowników przyznaje, że pracuje w nietypowy sposób wykonując swoją pracę sporadycznie lub często wieczorem, w nocy, w weekend a nawet w systemie zmianowym.

Na stronie czytamy również, że tylko w 2015 roku pracownicy wypracowali 252 mln nadgodzin z czego 52 mln nie zostały wynagrodzone w formie pieniędzy lub dni urlopowych. Najwięcej godzin nadliczbowych jest świadczonych na stanowiskach z niskim lub średnim profilem kwalifikacji (np. praca w charakterze pomocnika). Nie powinno to jednak dziwić, bowiem dodatek za nadgodziny należy jest kluczową składową wynagrodzenia, bowiem owe stanowiska pracy zwykle nie należą do dobrze płatnych.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!