Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak tanio przekazać pieniądze do Polski?

Według danych NBP w 2017 roku emigranci przekazali do ojczyzny ponad 16,3 mld zł, przy czym największe strumienie pieniędzy z UE płynęły z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. I choć w dzisiejszych czasach przekazywanie pieniędzy między krajami nie stanowi żadnego problemu, to znalezienie sposobu na zrobienie tego bez niepotrzebnych kosztów nie jest wcale takie proste.

Jak można przekazać pieniądze za granicę?

Metod na przesyłanie pieniędzy za granicę jest mnóstwo, ale, jak to w życiu bywa, żadna z nich nie jest bez wad. Osoby pracujące w Niemczech lub Austrii mogą np. skorzystać z tradycyjnego przelewu bankowego, ale poza tym mają do wyboru również mniej oczywiste opcje. 

Bardzo wygodne będzie skorzystanie z usług platform typowo nastawionych na zlecanie przelewów zagranicznych. Przy regularnym wspieraniu rodziny mieszkającej w Polsce warto rozważyć skorzystanie z oferty kantorów internetowych, które pozwalają mocno zaoszczędzić na przewalutowaniu. Przykładowo w serwisie Internetowykantor.pl można wymienić zarobione euro nawet do 6% taniej niż wykonując tradycyjny przelew bankowy.  

Przelewy do rodziny w Polsce

Istnieją również opcje bardziej tradycyjne i sprawdzą się one wtedy, gdy pieniądze przesyłamy naszym rodzicom lub dziadkom, którzy nie czują się swobodnie w wirtualnym świecie. Takie osoby chętnie odbiorą pieniądze na poczcie, która jest im dobrze znana i wydaje się bardziej bezpieczna niż internet. Tego typu operacje wymagają jednak znacznie więcej wysiłku i ostatecznie mogą okazać się niewygodne i dla jednej, i dla drugiej strony. Osoba pracująca w Niemczech czy Austrii osobiście musi udać się na pocztę, wpłacić w okienku pieniądze i wskazać adresata, który odbierze przesyłkę w placówce w Polsce, a potem uzbroić się w cierpliwość, bo przekaz może potrwać nawet 2 tygodnie. Przy jednorazowym transferze nie stanowi to dużego problemu, ale comiesięczne wycieczki na pocztę prawdopodobnie każdego skłonią do poszukiwania lepszych rozwiązań.

{loadposition podtekstem}

Przelewy bankowe z niemieckiego lub austriackiego konta

Mieszkając za granicą trudno obejść się bez konta w banku danego kraju, ponieważ wszelkie przelewy, czy to od pracodawców, czy od instytucji państwowych najczęściej spływają na rachunek bankowy. Zakładanie konta w banku niemieckim czy austriackim niewiele się różni od tego, co znamy z polskich placówek. Zazwyczaj wymagane jest wypełnienie odpowiedniego formularza i okazanie dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Gdy bank zaakceptuje wszystkie dokumenty, pozostaje poczekać na numer rachunku, kartę płatniczą oraz PIN, które otrzymamy pocztą, a potem zacząć korzystać z konta.
Przy przekazywaniu pieniędzy z zagranicy do Polski należy skorzystać z przelewu SEPA (Single Euro Payments Area) dedykowanego dla euro i obowiązującego w całej Unii Europejskiej. Pozwala on przekazać euro na konto prowadzone w złotych albo za darmo, albo za niewielką opłatą, której wysokość zależy od oferty naszego banku. Podobnie jak przy omówionych wcześniej metodach narażamy się jednak na koszty przewalutowania, które w bankach rzadko kiedy są korzystne dla klientów – spready walutowe mogą wynosić nawet 4-9%. Możemy tego uniknąć, jeśli osoba, do której wysyłamy pieniądze założy konto walutowe, a potem samodzielnie poszuka miejsca, w którym tanio wymieni walutę.

Jak nie przepłacać za przelewy wysyłane bliskim?

Na szczęście istnieje sposób na uniknięcie wysokich opłat za przewalutowanie bez konieczności zakładania konta walutowego. Osobom pracującym za granicą wychodzą naprzeciw kantory internetowe, w których dostępna jest usługa przelewów międzynarodowych SEPA i SWIFT. Zamiast przekazywać pieniądze bankom narzucającym z góry ustalony kurs wymiany walut, można w jednym serwisie i wykonać przelew, i tanio wymienić walutę. Przykładem takiej platformy jest Internetowykantor.pl. Dzięki niej nie trzeba kłopotać swoich bliskich zakładaniem konta walutowego.

Wystarczy, że założymy darmowe konto w Internetowym Kantorze, przelejemy środki z naszego konta zagranicznego, wybierzemy odbiorcę i zatwierdzimy wymianę po wskazanym kursie. W serwisie Internetowykantor.pl można wymienić nie tylko euro, ale niemal każdą inną walutę, dlatego z jego usług można skorzystać również wtedy, gdy nasi bliscy wyemigrowali z Polski np. do Norwegii czy Wielkiej Brytanii.  

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!