Za pomocą kilku kliknięć w Internecie do 1000 euro i więcej? I to wszystko w zaledwie kilka minut? Brzmi prawie zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, ale tak naprawdę jest. I chociaż ta opcja jest dostępna, około 1,8 miliona mieszkańców Austrii po prostu z niej nie korzysta i oddaje setki euro państwu. Konkretnie chodzi o rozliczenie podatku (Arbeitnehmerveranlagung), znane również jako Steuerausgleich. Można to zrobić samodzielnie lub poczekać na automatyczne rozliczenie. Jednak to drugie rozwiązanie przynosi zwykle znacznie mniej pieniędzy.
Istnieje zapewne wiele powodów, dla których mieszkańcy Austrii niechętnie podchodzą do rozliczenia podatku – nie chcą zajmować się suchą tematyką, boją się popełnić błąd lub po prostu wmawiają sobie, że to i tak nic nie da. Prawda jest jednak inna. Złożenie rozliczenia podatkowego nigdy nie było łatwiejsze i szybsze, nigdy nie było tylu cyfrowych pomocników – i nigdy nie było więcej pieniędzy do odzyskania. Dane z urzędu skarbowego pokazują, że obywatele, którzy czekają na automatyczne rozliczenie, otrzymują średnio niecałe 500 euro.
Znacznie więcej dzięki samodzielnemu rozliczeniu
Z drugiej strony, jeśli usiądzie się na kilka minut, wprowadzi wniosek ręcznie i przejrzy swoje pozycje finansowe, zbierze się średnio ponad 700, w wielu przypadkach nawet ponad 1000 euro, a więc setki euro więcej niż w przypadku automatycznego wyrównania. Są to pieniądze, które po prostu oddałoby się państwu. Rozliczenie podatku za rok 2023 można łatwo przeprowadzić za pośrednictwem portalu FinanzOnline, w momencie, kiedy będzie dostępny roczny pit wystawiony przez pracodawcę (ma on obowiązek wydać go do końca lutego 2024). Kolejna zaleta samodzielnego rozliczenia, to fakt, że zwrot trafia szybciej na konto podatnika. W przypadku automatycznego rozliczenia, można na przypływ gotówki liczyć dopiero w drugiej połowie 2024 roku.
Nie należy się obawiać popełnienia błędu lub ogromu danych do wprowadzenia. Kwoty nadpłaconego podatku dochodowego lub zwrotu z ubezpieczenia społecznego są również automatycznie uwzględniane podczas samodzielnego rozliczenia, więc nie trzeba się o to martwić. W przeciwieństwie do automatycznego rozliczenia, które zawiera jedynie dane z pitu, „wydatki specjalne”, takie jak wydatki nadzwyczajne lub odliczenia, mogą być uwzględnione w samodzielnym rozliczeniu podatku. Te „wydatki specjalne” można dość łatwo sprawdzić, na przykład za pomocą wyciągu bankowego za cały 2023 rok.
Aplikacje pomagają w rozliczeniu podatku
Osoby, które teraz obawiają się, że w ciągu ostatnich lat setki euro przeszły im koło nosa, mogą odetchnąć. Zeznanie podatkowe można bowiem złożyć za ostatnie 5 lat, nawet jeśli otrzymało się już rozliczenie automatyczne. Co więcej, jeśli nadal kogoś przytłacza portal FinanzOnline, istnieją teraz specjalne aplikacje, które mogą jeszcze bardziej ułatwić złożenie zeznania podatkowego. Na przykład aplikacja Taxefy obiecuje wypełnić zeznanie podatkowe w mniej niż 8 minut. Rzecznicy konsumentów zwracają jednak uwagę, że aplikacje te często pomijają pewne elementy lub wymagają uiszczenia dodatkowych opłat.
Źródło: heute