Rada w kantonie Zurych jest za wprowadzeniem płacy minimalnej w wysokości 23,90 franków za godzinę. Byłaby to najwyższa stawka minimalna w całej Szwajcarii. Z tej inicjatywy może skorzystać około 17000 mieszkańców. W Zurychu miesięczna wypłata za pełny etat nie zawsze sięga 4000 franków. Według charytatywnej organizacji „Caritas” wiele kobiet, które w większości przypadków samotnie wychowują dziecko, pracuje w branżach niskopłatnych. O wprowadzeniu minimalnego wynagrodzenia zadecyduje referendum.
Płaca minimalna w Europie
Dyrektywa uzgodniona latem 2022 przez rządy państw UE dotycząca minimalnego wynagrodzenia jasno mówi o określeniu stawki oraz jej aktualizowaniu. Dzięki temu w Niemczech płaca minimalna wzrosła w październiku o 15%, czyli do 12 Euro za godzinę.
Czy płaca minimalna szkodzi, czy przynosi korzyści?
W niektórych kantonach Parlament Federalny zakazuje stosowania tego systemu pracy. W przeszłości wśród ekonomistów dominowała opinia, że płaca minimalna jest szkodliwa. Wynikało to z faktu, że przedsiębiorstwa, które nie są w stanie wypłacić wynagrodzenia, musiałyby zwalniać pracowników. Z analizy programu Thinktank Avenir Suisse płace minimalne są zbyt dużą ingerencją w rynek pracy. Według niektórych opinii osoby, które zarabiają niewystarczająco, powinny być wspierane różnymi zasiłkami.
Według Centrum Europejskich Badań Gospodarczych w Mannheim gospodarka w kraju stała się bardziej produktywna. Wprowadzanie wyższych stawek, będzie zwiększało liczbę pracowników, co z kolei będzie korzystne dla gospodarki. Jednak nie wiadomo, czy tym torem podąży cała Szwajcaria.
Źródło: srf.ch