Co obcokrajowcy wpisują w wyszukiwarkę za słowem „Szwajcaria“? Okazuje się, że różne rzeczy. Zainteresowania zmieniają się w zależności od państwa, z którego pada zapytanie.
Niemcy interesują się głównie winietami na autostrady i szwajcarską polityką wobec uchodźców, a także szwajcarskim muzykiem Sevenem. Mieszkańcy USA z kolei chcieli zdobyć informacje na temat przepisów związanych z posiadaniem broni. Hindusi poszukiwali szwajcarskich zegarków marki Rado, a co za tym idzie przeliczali swoją walutę na franki. Bardzo interesowała ich również pogoda w Szwajcarii, a także Federalna Politechnika w Zurychu. Rosjanie chcieli dowiedzieć się więcej o Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie oraz hokeju na lodzie. Najczęściej wyszukiwanym miastem Szwajcarii okazał się Zurych, a nie Genewa.
Szwajcarią interesują się również Japończycy. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni pytają często Google’a, jakie miasto jest stolicą Szwajcarii. Intryguje ich również stosunek kraju do Unii Europejskiej. Nie brakuje również zapytań o Kumon Leysin Academy of Switzerland – japońską szkołę prywatną cieszącą się dużym prestiżem – oraz o ochronę cywilną. Ich ciekawość budzi również międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej Lucerne Festival.
Mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich poszukują przeważnie mapy Szwajcarii, a później informacji na temat Lucerny i górskiej wioski Grindelwald w Berneńskim Oberlandzie.
Brytyjczycy najczęściej wpisywali w wyszukiwarkę słowo „Bazylea”, co ma zapewne związek z finałem Ligii Europy Piłki Nożnej, podczas którego FC Liverpool zmierzył się z Sevillą. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również Switzerland Mountain Coaster oraz szwajcarskie jeziora.
Z danych wynika również, że zainteresowanie Szwajcarią w sieci spada – i to od pięciu lat. Chwilową zmianę zaobserwowano w czerwcu 2014 roku, kiedy Szwajcarska Drużyna Narodowa brała udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Brazylii.
Źródło: 20min