Kto mieszka i pracuje w Niemczech, a do tego ma dzieci, może otrzymywać zasiłek rodzinny Kindergeld / Kindergrundsicherung. Także osoby z miejscem zamieszkania za granicą lub bez obywatelstwa niemieckiego, pod pewnymi warunkami mogą otrzymywać to świadczenie.
Tylko w 2023 roku aż 525,7 mln euro wylądowało na zagranicznych kontach bankowych. Od 2013 roku suma ta znacznie wzrosła, wtedy było to zaledwie 35,8 miliona euro.
Niemcy wypłacili w tym roku już 384 miliony euro na dzieci za granicą
Do września 2024 włącznie prawie 384 mln euro Kindergeld trafiło z państwowej kasy do dzieci za granicą, jak pokazuje raport miesięczny. W samym wrześniu było to 40,41 mln euro. W porównaniu do 2023 Kindergeld wypłacany za granicę zmalał w 1 półroczu. 258,5 milion euro wypłacono od stycznia do czerwca tego roku. Jest to minimalny spadek o 0,58 procent w porównaniu do zeszłego roku (260 milionów euro).
Warto jednak pamiętać, że sumy przelewane przez Familienkasse na zagraniczne konta, nie są równoznaczne, z tym że wszyscy świadczeniobiorcy lub ich dzieci mieszkają poza granicami Niemiec. Także w drugą stronę – to, że pieniądze płyną na niemieckie konto, nie oznacza, że osoba nie mieszka za granicą.
Ile pieniędzy z tytułu Kindergeld trafia na dzieci mieszkające w Polsce?
Liczba dzieci mieszkających za granicą i otrzymujących Kindergeld też zmalała. W czerwcu 2023 roku było ich 322 364, w tym roku 320 098. Od tego czasu liczba ta dalej maleje. We wrześniu tego roku, według najnowszych danych 299 932 dzieci otrzymało świadczenie.
Większość z nich, konkretnie 293 132 mieszka w Unii Europejskiej, 233 pozostałe w EOG (Europejski Obszar Gospodarczy). 31 954 dzieci ma rodziców z obywatelstwem niemieckim. W pozostałych krajach mieszka 6567 dzieci, 3652 z nich mają przynajmniej 1 rodzica z niemieckim obywatelstwem.
Najwięcej Kindergeld, około 40 procent wypłacono do … Polski. 111 Milionów euro wpłynęło na polskie konta bankowe. 121 123 dzieci nie ma miejsca zamieszkania w Niemczech. Do Rumunii, gdzie mieszka 31 199 dzieci wpłynęło 27 milionów.
Dlaczego Niemcy wypłacają Kindergeld, skoro dzieci nie mieszkają w kraju?
“Są różne powodu tego, że rodzice za granicą mieszkających dzieci otrzymują Kindergeld”, wyjaśnia polityk Antje Tillmann. Są to np. dzieci, które tymczasowo mieszkają gdzie indziej, np. ze względu na dobrowolny rok socjalny. “Inna grupa dzieci to takie, które mieszkają w innym kraju, ale ich rodzic pracuje w Niemczech”.
Aby otrzymać niemiecki zasiłek Kindergeld, nie trzeba mieszkać w tym kraju. Świadczeniobiorca musi tylko płacić tam podatki. Również w przypadku ograniczonego obowiązku podatkowego można pobierać świadczenie, jeśli w Niemczech istnieje zatrudnienie podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu.
Także osoby bez obywatelstwa niemieckiego mogą otrzymywać Kindergeld. Warunkiem jest, że mieszkają w innym kraju Unii Europejskiej, lub kraju EOG, Szwajcarii, a także innych, z którymi zawarto porozumienie np. Serbia, Turcja, czy Maroko.
Źródło: merkur