Kolejne firmy w Austrii ogłaszają upadłość: Zagrożonych jest 9000 miejsc pracy

załamany człowiek przy laptopie

W pierwszej połowie roku w Austrii liczba zgłoszonych przez przedsiębiorstwa upadłości ponownie znacznie wzrosła. 

Przy 1548 ogłoszonych upadłościach w pierwszej połowie 2023 roku nastąpił wzrost o 12,09% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i wynosi mniej więcej tyle samo, co w roku 2019 przed pandemią koronawirusa (1534).

Liczba pracowników dotkniętych niewypłacalnością również drastycznie wzrosła, zwiększając się o 87,64% do 9095, jak ogłosiło w środę Stowarzyszenie Wierzycieli (Alpenländischer Kreditorenverband – AKV). Do tej pory największym przedsiębiorstwem dotkniętym upadłością był sprzedawca mebli Kika/Leiner.

„Staje się coraz bardziej oczywiste, że rok 2023 będzie rokiem pod znakiem niewypłacalności ze szczególnie dużą liczbą zagrożonych miejsc pracy”, pisze AKV. W tym roku aż 9095 miejsc pracy było już zagrożonych. W pierwszej połowie 2022 roku było ich 4847, a w roku przed pandemią 6814.

Ponad 3000 pracowników Kika/Leiner zagrożonych

Około 3300 z ponad 9000 zagrożonych miejsc pracy jest spowodowanych niewypłacalnością Kika/Leiner, którą ogłoszono na początku czerwca. W ten sposób sprzedawca mebli znalazł się w pierwszej dziesiątce największych bankructw od lat 80. 

Na drugim miejscu uplasował się Gazprom Austria, gdzie odnotowano roszczenia o wartości ok. 118 mln euro. Ogółem zobowiązania wszystkich upadłych przedsiębiorstw wzrosły do ​​1,2 mld euro w pierwszej połowie roku, w porównaniu z 1,067 mld euro w tym samym okresie poprzedniego roku.

Najwięcej upadłości w branży budowlanej i handlu

Jeśli chodzi o sektory, większość upadłości przedsiębiorstw dotyczyła sektora budowlanego (408) i handlu (384). Według obrońców wierzycieli te dwa sektory są najbardziej dotknięte „nowymi przyczynami niewypłacalności”, takimi jak wysoka inflacja, podwyższone stopy kredytowe oraz zwiększone koszty materiałów i produkcji.

AKV spodziewa się dalszego wzrostu niewypłacalności

W ciągu roku AKV spodziewa się dalszego wzrostu upadłości firm: „Ponura sytuacja gospodarcza nie oznacza, że ​​w ciągu najbliższego półrocza nastąpi zmniejszenie ilości upadających firm, tak więc AKV spodziewa się około 5500 upadłości w całym 2023 roku”.

Wzrosła również liczba upadłości konsumenckich – 4547 i wzrost o 5,18% w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku. Średnio zadłużenie wynosiło 138.400 euro w porównaniu z 111.700 euro w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Źródło: krone

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!