Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kolejne firmy w Austrii ogłaszają upadłość: Zagrożonych jest 9000 miejsc pracy

załamany człowiek przy laptopie

W pierwszej połowie roku w Austrii liczba zgłoszonych przez przedsiębiorstwa upadłości ponownie znacznie wzrosła. 

Przy 1548 ogłoszonych upadłościach w pierwszej połowie 2023 roku nastąpił wzrost o 12,09% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i wynosi mniej więcej tyle samo, co w roku 2019 przed pandemią koronawirusa (1534).

Liczba pracowników dotkniętych niewypłacalnością również drastycznie wzrosła, zwiększając się o 87,64% do 9095, jak ogłosiło w środę Stowarzyszenie Wierzycieli (Alpenländischer Kreditorenverband – AKV). Do tej pory największym przedsiębiorstwem dotkniętym upadłością był sprzedawca mebli Kika/Leiner.

„Staje się coraz bardziej oczywiste, że rok 2023 będzie rokiem pod znakiem niewypłacalności ze szczególnie dużą liczbą zagrożonych miejsc pracy”, pisze AKV. W tym roku aż 9095 miejsc pracy było już zagrożonych. W pierwszej połowie 2022 roku było ich 4847, a w roku przed pandemią 6814.

Ponad 3000 pracowników Kika/Leiner zagrożonych

Około 3300 z ponad 9000 zagrożonych miejsc pracy jest spowodowanych niewypłacalnością Kika/Leiner, którą ogłoszono na początku czerwca. W ten sposób sprzedawca mebli znalazł się w pierwszej dziesiątce największych bankructw od lat 80. 

Na drugim miejscu uplasował się Gazprom Austria, gdzie odnotowano roszczenia o wartości ok. 118 mln euro. Ogółem zobowiązania wszystkich upadłych przedsiębiorstw wzrosły do ​​1,2 mld euro w pierwszej połowie roku, w porównaniu z 1,067 mld euro w tym samym okresie poprzedniego roku.

Najwięcej upadłości w branży budowlanej i handlu

Jeśli chodzi o sektory, większość upadłości przedsiębiorstw dotyczyła sektora budowlanego (408) i handlu (384). Według obrońców wierzycieli te dwa sektory są najbardziej dotknięte „nowymi przyczynami niewypłacalności”, takimi jak wysoka inflacja, podwyższone stopy kredytowe oraz zwiększone koszty materiałów i produkcji.

AKV spodziewa się dalszego wzrostu niewypłacalności

W ciągu roku AKV spodziewa się dalszego wzrostu upadłości firm: „Ponura sytuacja gospodarcza nie oznacza, że ​​w ciągu najbliższego półrocza nastąpi zmniejszenie ilości upadających firm, tak więc AKV spodziewa się około 5500 upadłości w całym 2023 roku”.

Wzrosła również liczba upadłości konsumenckich – 4547 i wzrost o 5,18% w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku. Średnio zadłużenie wynosiło 138.400 euro w porównaniu z 111.700 euro w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Źródło: krone

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!