Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

To przyniesie lipiec

Konopie indyjskie, systemy samochodowe i emerytury. Nowe przepisy wchodzą w życie w Niemczech

lipiec, zmiany, nowy miesiąc, drugie półrocze
Foto: Freepik
W lipcu 2024 roku wejdą w życie istotne zmiany i nowe przepisy dotyczące emerytur, kierowców i konsumentów konopi indyjskich. Zmiany obejmą również inne obszary. Oto one.

W lipcu 2024 roku pensje m.in. emerytów i członków Bundestagu ulegną zmianie. Od letniego miesiąca możliwa będzie również uprawa konopi indyjskich w specjalnych klubach.  

Emeryci otrzymają więcej pieniędzy

Od lipca około 21 milionów emerytów w Niemczech może liczyć na więcej pieniędzy. Zmiana wysokości świadczenia wynosi 4,57%, czyli równowartość 45,70 euro dla emerytury w wysokości 1000 euro. 

Osoby, które otrzymują emeryturę z tytułu ograniczonej zdolności do pracy, otrzymają jeszcze więcej. Od 1 lipca 2024 roku ich świadczenia wzrosną o 7,5%. Wzrost ten dotyczy jednak emerytów, którzy zaczęli pobierać świadczenie między styczniem 2001 roku a czerwcem 2014 roku. Jeśli emerytura rozpoczęła się między lipcem 2014 roku a grudniem 2018 roku, wzrost świadczeń emerytalnych wyniesie 4,5%.

Społecznościowa uprawa konopi

Legalizacja marihuany w Niemczech nastąpiła już w kwietniu. Nowa ustawa o konopiach indyjskich stanowi, że konsumpcja marihuany jest legalna od kwietnia. Teraz pora na kolejny krok. Od 1 lipca 2024 roku legalne będzie pozyskiwanie i uprawa konopi indyjskich w ramach niektórych klubów społecznych. 

W takich klubach lub stowarzyszeniach marihuana jest uprawiana zbiorowo i rozprowadzana wśród członków. W klubie może być zarejestrowanych maksymalnie 500 osób. Palenie marihuany w klubach jest jednak zabronione. Członkowie muszą znajdować się co najmniej 100 metrów od wejścia. 

Wzrosną ceny gazu w Niemczech

Od lipca 2024 roku osoby korzystające z ogrzewania gazowego będą musiały przygotować się na podwyżki cen. Trading Hub Europe GmbH reguluje ustalanie opłat za magazynowanie gazu zgodnie z ustawą o przemyśle energetycznym (EnWG). Niedawno spółka ogłosiła w komunikacie prasowym, że opłata wzrośnie z obecnych 1,86 euro za megawatogodzinę (MWh) do 2,50 euro. Nie wiadomo jeszcze, jak wysokie będą ostatecznie ceny gazu. 

Czarna skrzynka w samochodzie i systemy wspomagania będą obowiązkowe

Każdy, kto chce zarejestrować nowy samochód, od lipca 2024 roku musi upewnić się, że posiada on dwa elementy wyposażenia zgodnie z rozporządzeniem UE 2021/1958. Decyzję tą podjęto w 2022 roku dla nowych typów pojazdów.

Od 7 lipca nowo zarejestrowane samochody w Niemczech muszą posiadać m.in. rejestrator zdarzeń. Podobnie jak czarna skrzynka, przechowuje on dane, które można wykorzystać do zbadania wypadku. Ponadto należy zainstalować inteligentny system wspomagania prędkości (ISA), który monitoruje prędkość, z jaką poruszają się samochody. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości kierowca jest ostrzegany sygnałem dźwiękowym.

Wieczka na napoje muszą być trwale przymocowane do plastikowej butelki

Od kilku miesięcy dostępne są plastikowe butelki z trwale przymocowanymi zakrętkami. Powodem tego jest ochrona środowiska, a dokładniej unikanie odpadów w przyrodzie. Dzieje się tak, ponieważ zakrętki w szczególności zanieczyszczają krajobraz. Od przyszłego miesiąca wszyscy producenci napojów w plastikowych butelkach muszą dokonać zmian, ponieważ luźne nakrętki od 3 lipca 2024 roku na niektórych napojach będą zakazane. Dotyczy to wszystkich butelek na napoje i opakowań jednorazowych o pojemności do trzech litrów, które są w całości lub tylko częściowo z tworzywa sztucznego.

Więcej pieniędzy dla posłów Bundestagu

Zmiana ta ucieszy 734 posłów do Bundestagu. Od lipca otrzymają oni o 6% więcej pieniędzy. Dieta parlamentarna wzrośnie o 635,50 euro do 11.227,20 euro miesięcznie.

Diety co roku władze dostosowują do zmian płac nominalnych w dniu 1 lipca. Oprócz tej kwoty posłowie otrzymują nieopodatkowany dodatek na wydatki w ramach tzw. dodatku służbowego. Obecnie wynosi ona 5.051,54 euro miesięcznie. Posłowie muszą wykorzystać tę kwotę na pokrycie wszystkich wydatków, takich jak biuro w okręgu wyborczym lub drugi dom w Berlinie.

Koszty telewizji kablowej nie mogą być już narzucane automatycznie

Wcześniej koszty telewizji kablowej wynajmujący przenosił automatycznie na najemców. Zawarte w ten sposób umowy zbiorowe były później rozliczane jako tzw. koszty eksploatacji (niem. Nebenkosten), nawet jeśli najemca nie korzystał z kablówki. Teraz się to zmienia: od 1 lipca 2024 roku każdy najemca może sam zdecydować, w jaki sposób chce oglądać telewizję: przez Internet, satelitę czy kablówkę. Automatyczne umowy pakietowe odchodzą tym samym do przeszłości. Jeśli więc ktoś chce pozostać przy telewizji kablowej, będzie musiał samodzielnie podpisać umowę z dostawcą. 

Zmiany w obowiązku uiszczania opłat drogowych w Niemczech

Opłaty drogowe są od grudnia 2023 roku obowiązkowe dla niektórych pojazdów. Od 1 lipca rozporządzenie się zmieni: zostanie rozszerzone na mniejsze samochody dostawcze o masie powyżej 3,5 tony. Wcześniej obowiązywał od 7,5 tony. Obowiązek uiszczania opłat dotyczy zarówno pojazdów krajowych, jak i zagranicznych. Rozporządzenie nie dotyczy m.in. pojazdów ratowniczych, pojazdów organizacji pomocy technicznej, straży pożarnej, obrony cywilnej, rolnictwa i leśnictwa, a także pojazdów kempingowych i rzemieślniczych. 

Słynny dom towarowy kończy działalność

Popularny francuski luksusowy dom towarowy „Galeries Lafayette” zamknie swoją berlińską filię 31 lipca 2024 roku. Jest to jedyny oddział w Niemczech.

Zmiany dla dłużników

Każdy, kto jest winien pieniądze innym i dlatego musi oddać część swoich dochodów, może odetchnąć z ulgą dzięki lipcowej zmianie. Część do zajęcia zmniejszy się, pozostawiając nieco więcej do własnej dyspozycji. Od 1 lipca 2024 roku podstawowa kwota, której nie można zająć (niem. Pfändungsfreibetrag), wzrośnie z 1.402,28 euro do 1.491,75 euro. 

Zmiana limitu wieku

Limit wieku w ogólnokrajowym programie badań mammograficznych wzrośnie od 1 lipca 2024 roku. Zamiast obecnego limitu wieku 69 lat, kobiety będą mogły skorzystać z programu badań przesiewowych do 75 roku życia.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.