Kto najszybciej znajdzie pracę w Szwajcarii? Według raportu “Swiss Job Market Index” w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracę na nowych posadach najczęściej znajdowały osoby, które chciały pracować w gastronomii lub sprzedaży – np. jako pomocnicy obsługi i kucharze.
W drugim kwartale 2022 r. ogłoszono około 24% więcej ofert pracy niż w roku poprzednim. Ma to związek ze zniesieniem obostrzeń pandemicznych.
Brak personelu daje się we znaki
Luki w dostawach i rosnące ceny energii powodują, że produkcja jest droższa i mniej opłacalna. Międzynarodowy popyt na towary szwajcarskie może nadal mieć tendencję spadkową. Firmy ograniczają swoje inwestycje. Szwajcarski Związek Pracodawców (Schweizerischer Arbeitgeberverband) ostrzega, że niektórzy muszą nawet odrzucać zamówienia, ponieważ brakuje im personelu.
Oprócz restauratorów i handlowców poszukiwani są także pracownicy biurowi. W bieżącym półroczu ogłoszono o 74% więcej ofert pracy w tym sektorze niż w tym samym półroczu w roku poprzednim.
Historyczny moment
W sektorze usług osobistych liczba ogłaszanych miejsc pracy wzrosła o 68% w porównaniu do I półrocza 2021 roku. To zawody takie jak: fryzjerzy, konduktorzy, zawody asystenckie w sektorze opieki zdrowotnej, zawody opiekuńcze i dozorcy.
Skutki pandemii były w tych zawodach mniej dotkliwe niż w gastronomii. Liczba ogłaszanych miejsc pracy w tym sektorze nigdy nie była tak duża!
„Bez wykwalifikowanych pracowników takich jak kucharze, handlowcy i urzędnicy, firmy nie utrzymałyby się” – mówi szef firmy Adecco-Schweiz Marcel Keller. Menedżerowie są obecnie drugorzędni.
Źródło: 20min