Lokale w Austrii stawiają na pracowników z zagranicy

praca w Austrii

W Austrii brakuje kucharzy i kelnerów. Coraz więcej lokali skraca godziny pracy, aby móc nadal obsługiwać swoich gości. Rozwiązaniem mają być pracownicy spoza Unii Europejskiej. 

Właściciele lokali zastanawiają się co zrobić, aby nie przeciążać obecnych pracowników i przetrwać sezon letni. Kolejnym wyzwaniem będzie jednak nadchodzący sezon zimowy. Restauratorzy mają nadzieję na pomoc ze strony Ministra Pracy Martina Kochera i rządu. „Pilnie potrzebujemy pracowników na sezon zimowy, przynajmniej jako pomoc kuchenną”.

Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie sprowadzenie pracowników z zagranicy do pracy w ośrodkach narciarskich. Austriacka Izba Pracy (niem. Arbeiterkammer) nie jest przychylnie nastawiona do tych żądań: „Branża gastronomiczna skarży się na brak personelu. Zamiast poprawienia warunków pracy na atrakcyjniejsze, restauratorzy żądają sprowadzenia pracowników spoza Unii Europejskiej”, krytykuje Silvia Hofbauer z Wiedeńskiej Izby Pracy (AK Wien). 

Ani przepisy dotyczące zatrudnienia pracowników z zagranicy, ani tzw. karta „Rot-Weiß-Rot” nie poprawią warunków pracy, ale wraz z lepszą pensją byłyby kluczem do zmotywowania pracowników.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!