Mieszkasz na wschodzie Niemiec? Musisz pracować dłużej!

Na wschodzie Niemiec zatrudnieni związani zbiorowym układem pracy muszą pracować od lat godzinę dłużej niż ich koledzy po fachu z zachodu.

Z raportu przygotowanego przez Fundację im. Hansa Böcklera, która przeanalizowała sytuację w 25 branżach, wynika, że we wschodnich Niemczech osoby zatrudnione muszą pracować 38,7 godzin tygodniowo, podczas gdy na zachodzie kraju średnia ta wynosi 37,6 godzin. Do tego eksperci zauważyli znaczne różnice w ustalonym czasie pracy, który wynosi od 34 godzin w Deutsche Telekom AG do 40 godzin w budownictwie i rolnictwie.

Co ceiekawe. rzeczywisty czas pracy leży z 43,5 godzinami i tak ponad uzgodnioną granicą. Wynik ten jest windowany przede wszystkim przez czas pracy osób niezwiązanych zbiorowym układem pracy. Do tego dochodzą płatne i nieodpłatne nadgodziny.

Na wschodzie zatrudnieni związani zbiorowym układem pracy 35 – godzinny tydzień pracy znają tylko z opowieści, aż 40% pracowników wykonuje swoją pracę  przez 40 godzin tygodniowo. Na zachodzie tylko 8,3% osób pracuje tak długo. Od lat 90-tych czas pracy na zachodzie Niemiec prawie w ogóle się nie zmienił, w niektórych branżach został nawet wydłużony. Zaś na wschodzie od 1994 roku czas ten skrócił się o godzinę tygodniowo. To, że jest to ciągle więcej niż na zachodzie, zależy od słabej siły przebicia związków zawodowych pojedynczych działów gospodarki – uważają autorzy raportu.

Związek zawodowy IG Metall chce podczas nadchodzących negocjacji dla przemysłu metalowego i elektrycznego rozmawiać z pracodawcami m.in. o 28-godzinnym tygodniu pracy. Czy stanie się on faktem? Pracownicy na pewno nie mają nic przeciwko, jednak co na to pracodawcy?

Źródło: spiegel.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!