Dotychczas zakupów w sklepach budowlanych dokonywano online, a następnie klient mógł w danym sklepie odebrać swój towar. Teraz jednak nadzieja na stacjonarne zakupy w sklepie jest coraz większa, bowiem pierwsze centra ogrodnicze są już otwarte. Dzięki temu bez problemu można kupić kwiatki, czy doniczki w Dolnej Saksonii, Bremie, Hesji, czy też w Nadrenii Północnej-Westfalii. Do tego grona od 1 marca dołączy również Szlezwik-Holsztyn. Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Turyngia i Meklemburgia-Pomorze Przednie również zamierzają otworzyć sklepy w sektorze ogrodniczym. Być może kolejne landy również pójdą tym śladem, aby zapobiec turystyce zakupowej.
Kiedy mogę iść na zakupy do Obi, Toom, Hagebau lub Bauhaus?
Działy ogrodnicze w powyższych sklepach budowlanych będą otwarte w tych filiach, w których to będzie możliwe oraz pod ścisłym reżimem sanitarnym. Jednak klienci muszą mieć na uwadze, że tylko ten dział będzie dla nich otwarty. Pozostała powierzchnia będzie nadal zamknięta, a potrzebny towar trzeba najpierw zarezerwować, a później odebrać.
Zatem klienci mogą bez problemu bezpośrednio w sklepie kupić nawozy, ziemię, rośliny, wiadra, konewki, węże ogrodowe, czy też meble ogrodowe, ale już kafelki, farby, czy meble do łazienki trzeba zamówić internetowo bądź telefonicznie, a następnie odebrać w podanym terminie.
W związku z tym sklepy będą odpowiednio przebudowane lub urządzone. Klienci powinni być również wyrozumiali, jeśli napotkają na przeszkody i nie dostaną w sklepie budowlanym wszystkiego, czego oczekują.
Sprytne zakupy
Kto oprócz ziemi doniczkowej lub roślin balkonowych potrzebuje także np. farby do ścian lub śrub, powinien te dwa ostatnie produkty zamówić z wyprzedzeniem i ustalić termin odbioru. Krótko przed odbiorem można szybko zrobić zakupy w dziale ogrodniczym, a następnie odebrać np. zamówione farby. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i paliwo.
Czego należy przestrzegać w centrach ogrodniczych?
Tak jak w sklepach spożywczych również tutaj trzeba mieć ubraną maskę FFP2 bądź maskę chirurgiczną. Obowiązek dotyczy całego terenu sklepu, czyli również parkingu. Ponadto w wielu landach będzie obowiązywał limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w placówce.
Czy sklepy budowlane i domy towarowe też zostaną wkrótce otwarte?
W następnych dniach odbędą się obrady odnośnie dalszego postępowania. Niemieckie stowarzyszenie handlowe spodziewa się jednak stopniowego otwarcia od marca.
Poza sklepami obuwniczymi i odzieżowymi, od początku marca mogłyby zostać otwarte także pierwsze sklepy meblowe i towarowe. Jednak zgodnie z obecnymi wytycznymi, kraje związkowe muszą mieć stabilną wartość zachorowalności, która wynosi 35 nowych infekcji na 100 000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni.
Źródło: focus