Przyjęty przez rząd pakiet obejmie bieżący, jak i przyszły rok. Jak skorzystają na pakiecie jednak mieszkańcy Niemiec?
Oto najważniejsze zmiany:
- Podatek VAT czyli Mehrwertsteuer w Niemczech zostanie obniżony na pół roku (od 1 lipca do 31 grudnia) z 19% do 16%. Z kolei niższy próg opodatkowania spadnie z 7% do 5%. Zmiana ta będzie kosztowała rząd aż 20 mld euro.
- Składki na ubezpieczenie społeczne wyniosą w 2021 roku maksymalnie 40%.
- Dopłata EEG wyniesie w 2021 roku 6,5 centa za kilowatogodzinę. W 2022 roku spadnie nawet do 6 centów za kilowatogodzinę.
- Gminy mają zostać odciążone, poprzez wyrównanie strat wpływów podatku od działalności przemysłowej i handlowej (Gewerbesteuer), które powstały ze względu na kryzys wywołany koronawirusem.
- Rodziny otrzymają Familienbonus (dodatek dla rodziny). Jednorazowa dopłata wynosi 300 euro na każde dziecko. Bonus musi zostać opodatkowany, nie będzie doliczany jednak do zabezpieczenia podstawowego, Grundsicherung. Rodzice pobierający zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV także otrzymają dodatek.
- Powstanie specjalny pakiet przyszłościowy (Zukunftspaket) o wysokości 50 mld euro, który wesprze innowacje w dziedzinie ochrony klimatu i digitalizacji. Pakiet ma wspierać także kupno samochodów elektrycznych i stacji ładujących. Będzie wiązało się to z bonusami dla osób, które zadecydują się na taki zakup. Do 31.12.2021 za kupno samochodu elektrycznego do 40 tys. euro, przyszli właściciele otrzymają 6 tys. euro.
Mimo wielu pozytywnych zmian, nie wszyscy są zadowoleni z nowego pakietu pomocowego. Krytycy są zadania, że są to wprawdzie sensowne rozwiązana dla gmin i rodzin, lecz sam program nie jest wystarczająco precyzyjny, jest bardzo drogi i przyniesie poprawę tylko na krótką metę.
Źródło: bild