Braki personalne w branży opiekuńczej w Niemczech są coraz większe. Federalny Urząd Pracy potwierdził, że w grudniu 2018 roku aż 40 tys. stanowisk pozostawało nieobsadzonych. W sektorze usług opieki nad osobami starszymi brakowało 23.862 osób, podczas gdy w dziale opieki nad chorymi pozostawało 15.707 nieobsadzonych wakatów. W porównaniu do 2017 roku liczba ta wzrosła o 562 wolne miejsca pracy w opiece osób starszych oraz o 1.007 w opiece nad chorymi.
Mimo, iż liczba zatrudnionych w branży rośnie, problemy związane z brakiem personelu są coraz poważniejsze. Średnio aż 183 dni zajmuje pracodawcom w Niemczech znalezienie pracownika na wolne stanowisko. Na 100 ogłoszeń o pracę przypada bowiem jedynie 25 bezrobotnych. W sumie w ubiegłym roku w sektorze usług opieki nad osobami starszymi pracowało około 583.000 osób, co oznacza wzrost o 20.000 w porównaniu do roku poprzedniego. W dziedzinie opieki nad chorymi liczba zatrudnionych wzrosła zaś z 1,04 mln do 1,06 mln osób.
„Mamy coraz więcej pracowników opieki. Jednak to ciągle za mało. Zapotrzebowanie naszego starzejącego się społeczeństwa wzrasta szybciej niż liczba pracowników opieki” stwierdził minister zdrowia, Jens Spahn. Chce on więc podwyższyć zarobki w branży, a kształcenie w zawodzie i samą pracę uczynić bardziej atrakcyjną dla potencjalnych pracowników.
Źródło: spiegel.de