Deutsche Bahn – będzie drożej, ale lepiej
Od 11 grudnia pasażerów Niemieckich Kolei DB będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy i nowe opłaty. Ceny wzrosną po raz pierwszy od dwóch lat, a podwyżki wyniosą średnio 1,3 procent. Ceny rzejazdów regionalnych wzrosną o 1,9 procent, biletów czasowych o 3,9 procent , a za kartę Bahncard 100 w pierwszej klasie zapłacimy o 2,9 procent więcej. Zmianie nie ulegną ceny Bahncard 25 i 50. W niedalekiej przyszłości większym wydatkiem będzie także zwrot biletu – dotychczas usługa kosztowała 17,50 euro, a teraz wyniesie 19,00 euro.
W zamian koncern zobowiązał się poszerzyć swoją ofertę, proponując nowe połączenia. Jeszcze w tym roku podróżujący drugą klasą będą mogli skorzystać z darmowego Internetu, a seniorzy zakupić tańszą kartę Bahncard 50 – za 169 (I klasa) lub 109 euro (II klasa). Promocja potrwa do 28 lutego 2017 roku. Pozostali klienci będą mogli skorzystać z akcji promocyjnych, w ramach których będzie można zakupić bilety za 19 euro – i to nawet 180 dni przed podróżą!
Bank DKB ogranicza darmowe wypłacanie pieniędzy
Jeden z największych niemieckich banków – DKB – zmienia zasady użytkowania konta oszczędnościowo-rozliczeniowego w połączeniu z kartą Visa, która umożliwiała darmową wypłatę pieniędzy w różnych bankomatach. Od 1 grudnia usługa pozostanie darmowa tylko dla klientów, na których konto będzie wpływało przynajmniej 700 euro miesięcznie – innymi słowy zwykły rachunek zmieni się na tzw. „Aktivkonto”. Z kolei soby, które już teraz korzystają z tego wariantu, będą miały powód do radości. Płacąc kartą Visa za granicą, zostaną zwolnione z opłaty w wysokości 1,75 procent kwoty.
Zaostrzone przepisy dotyczące pracowników ochrony
Nowe regulacje dotyczące ochrony wejdą w życie w niepełnym wymiarze z początkiem tego miesiąca. Oznacza to, że agencje ochrony będą musiały przedłożyć dowód kwalifikacji swoich pracowników, a nie tylko potwierdzenie odbycia przez nich szkolenia. To samo dotyczy pracowników ochrony na funkcjach kierowniczych sprawujących pieczę nad miejscami noclegowymi dla uchodźców.
Artykuły spożywcze – nowe regulacje prawne
Zgodnie z wytycznymi UE od 13 grudnia napoje zawierające mniej niż 1,3 procentu objętościowego alkoholu, będą musiały posiadać wykaz wartości odżywczych. Dotychczas na ich etykietach nie znajdowały się informacje na temat zawartości tłuszczu, węglowodanów, witamin i cukru.
Obowiązkowy cyfrowy dowód wynagrodzenia
Od następnego roku przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników będą zobowiązane do przekazania dowodów wynagrodzenia drogą cyfrową do danego zrzeszenia lub związku zawodowego. W tym celu pracodawcy muszą już w grudniu dokonać zautomatyzowanego potwierdzenia danych przedsiębiorstwa.
Więcej korzyści podatkowych dla posiadaczy samochodów elektrycznych
Przed kilkoma dniami weszła w życie nowa ustawa poszerzająca korzyści podatkowe dla właścicieli samochodów elektrycznych. Dotychczas osoby, które zameldowały pojazd z napędem elektrycznym po raz pierwszy, były zwolnione z odprowadzania od niego podatku przez okres pięciu lat. Teraz został on wydłużony do dziesięciu lat. Poza tym ładowanie samochodu w firmie pracodawcy nie będzie opodatkowane – nawet jeżeli właściciel pojazdu oszczędza w ten sposób koszty energii elektrycznej.
Nowa definicja nielegalnych narkotyków
Kilka dni temu uchwalono ustawę ułatwiającą walkę z nielegalnymi narkotykami, które dotychczas wpierw musiały znaleźć się na liście substancji zabronionych. Wiele narkotyków jest wytwarzanych chemicznie i tutaj pojawiał się problem. Wystarczyło odrobinę zmienić proporcje, by obejść zakaz. Teraz na czarnej liście znalazły się grupy poszczególnych substancji.
Dolna Saksonia wprowadza ograniczenia dla rosnących cen czynszu
Tym samym Dolna Saksonia staje się dwunastym landem, który zdecydował się wprowadzić tzw. Mietpreisbremse. Od 1 grudnia cena czynszu w nowo zawartych umowach najmu może być wyższa od przeciętnej ceny w regionie tylko o dziesięć procent.
Źródło: welt.de