Niemcy: Kto pobiera Baukindergeld?

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że zasiłek rodzinny z przeznaczeniem na własne mieszkanie czyli tzw. Baukindergeld pobierają rodziny z niskim dochodem oraz posiadające małe dzieci. Mimo tego wielu ekspertów nadal jest nastawionych do świadczenia bardzo krytycznie.

Niespełna rok po wprowadzeniu świadczenia, ponad 112 tys. rodzin zawnioskowało już o Baukindergeld. Pieniądze lub potwierdzenie wypłacenia zasiłku otrzymało jednak jedynie tylko 43 tys. wnioskodawców. Niemiecki bank rozwoju, KfW jest bowiem jeszcze w trakcie sprawdzania wniosków.

Ministerstwo spraw wewnętrznych przeanalizowało dokumenty złożone przez wnioskodawcówn, którym przyznano świadczenie. Z przedstawionych danych wynika, że Baukindergeld pobierają przede wszystkim rodziny z niskim dochodem oraz z małymi dziećmi. Pośród 43 tys. gospodarstw domowych aż 60% nie zarabia więcej niż 40 tys. euro rocznie, a 40% nie przekracza nawet kwoty 30 tys. euro. Świadczenie pobierają rodziny z małymi dziećmi. Co trzecia rodzina otrzymująca Baukindergeld ma dziecko poniżej dwóch lat, a dwie trzecie w wieku przedszkolnym.

Baukindergeld jest w swojej formie podobny do zniesionego dodatku z tytułu nabycia domu czyli tzw. Eigenheimzulage. Od września 2018 roku można otrzymać dodatek od państwa przy budowie domu lub kupnie nieruchomości. Ten wypłacany jest przez 10 lat i  wynosi 1200 euro rocznie. W przypadku posiadania dzieci, kwota jest odpowiednio wyższa. Wniosek o Baukindergeld można składać do 31 grudnia 2020 roku, jeśli do tego dnia zostanie wydana zgoda na budowę lub podpisana zostanie umowa o najem. W zakupionym budynku muszą mieszkać wnioskodawcy wraz z dziećmi, a ten nie może zostać odkupiony od bezpośrednich krewnych (rodzice, dziadkowie).

Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) obawia się jednak, że o Baukindergeld wnioskować będą rodziny z wysokimi dochodami, które wcale tych pieniędzy nie potrzebują. Wprawdzie istnieje górna granica dochodu, lecz ta jest stosunkowo wysoka. W przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem dochód gospodarstwa domowego nie może przekroczyć 90 tys. euro rocznie. Przy dwójce dzieci granica sięga już 105 tys. euro rocznie, a przy trójce do 120 tys. euro rocznie. „Baukindergeld jest skierowane do rodzin o małych i średnich dochodach. I właśnie takie rodziny zawnioskowały o to świadczenie” – skomentowała sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Anne Katrin Bohle.

Krytycy Baukindergeld zważają jednak uwagę na coś zupełnie innego. Większość wniosków jest składana na zakup już istniejących nieruchomości. Z tego powodu świadczenie wcale nie ma wpływu na budowę nowych mieszkań i będzie prowadzić do wzrostu cen kupna nieruchomości.

Wiecej na ten temat:

Można już składać wnioski o Baukindergeld!

Źródło: spiegel

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!