Niemcy: Praca na czarno przestaje się opłacać

Coraz mniej osób pracuje w Niemczech na czarno, wynika z nowej ankiety. Powód? Dobra sytuacja na rynku.

Zgodnie z obliczeniami specjalistów z Instytutu ds. Ekonomii Stosowanej w Tybindze (IAW) oraz Uniwersytetu w Linz, liczba osób pracujących w Niemczech nielegalnie stale maleje. Zdaniem naukowców do poprawy sytuacji przyczyniają się coraz korzystniejsze możliwości zatrudnienia na rynku pracy.  

Udział szarej strefy gospodarki w gospodarce krajowej maleje ósmy rok z rzędu, a jej udział w PKB wynosi obecnie 10,4 procent – jej wartość nie była tak niska od 1995 roku, kiedy powstały pierwsze statystyki na ten temat.

Szacuje się, że w szarej strefie gospodarki świadczono usługi o łącznej wartości 330 mld euro, czyli o 6 mld mniej niż w 2016 roku. Pod pojęciem pracy na czarno kryje się m.in. wypłacanie wynagrodzeń na rękę bez pokwitowania oraz bez odprowadzania podatków.

W ujęciu międzynarodowym Niemcy znajdują się pośrodku wybranych krajów OECD. Co ciekawe, praca na czarno w Niemczech jest bardziej popularna niż np. w Stanach Zjednoczonych czy w Szwajcarii – tłumaczą eksperci. Dzieje się tak dlatego, że niemiecki rynek pracy jest silnie regulowany, co przyczynia się do chęci obejścia przepisów przez pracodawców.

Największy udział w szarej strefie gospodarki mają budownictwo, rzemiosło, gastronomia oraz usługi świadczone w domu, do których zalicza się przede wszystkim całodobowa opieka nad osobami starszymi. Zdaniem ekspertów, może chodzić nawet o 90 procent tego typu usług.

Źródło: faz.net

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!